Model assessment of technology processes management capability of firms in the industrial base of Turkey: The case of rockets and missiles technology
Türkiye endüstriyel tabanındaki firmaların teknoloji yönetim kabiliyetlerinin model irdelemesi: Roket ve füze teknolojisi örneği
- Tez No: 85281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ülkemiz mevcut coğrafi konumu itibariyle güçlü bir Silahlı Kuvvetlere, Silahlı Kuvvetlerin de güçlü ve caydırıcı olabilmesi için, güçlü ve milli bir savunma sanayi tabanına ihtiyacı vardır. Her ülkenin savunma sanayiini geliştirmek için kullanacağı en etkin araçlardan biri tedarik sürecidir. Tedarik süreci milli savunma sanayiini geliştirecek ülkenin bilim ve teknoloji yeteneğinin yükselmesini destekleyecek şekilde yönetilmelidir. Sanayileşmiş ülkelerin bugünkü düzeylerine gelmelerinde uyguladıkları doğru tedarik politikalarının rolü büyüktür. Ülkemizde genel olarak sanayiinin gelişmesi için uygulanması gereken politikalar bu çalışmanın konusu dışında kalmaktadır. Bu çalışma savunma sanayi tabanının oluşturulmasında gerek ana gerek yan yüklenici olsun küçük, orta ve büyük ölçekli firmaların kendi aralarında ve AR-GE faaliyeti yapan kuruluşlarla ilişkilerini ve işbirliğini konu almaktadır. Firma teknoloji yönetimi yeteneklerinin tespit edilmesi, yükseltilmesi ve bu süreçte T.S.K. lerinin nasıl etkin bir rol oynayabileceği önerisinde bulunulmuştur. Bu maksatla Türkiye üzerinde yapılan bir çalışma ile savunma sanayii için belirlenen ve yüksek bir teknoloji açısından illerin mevcut potansiyelini 5 faktör aracılığı ile ortaya çıkaran bir metot uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda örnek olarak seçilen Roket ve Füze Teknolojisi ve bu teknolojiyi oluşturan 8 alt alanın her biri için üstünlüğü bulunan iller en iyiden aşağı doğru sıralanmıştır. Bu çalışma belirli bir teknolojideki yönetim yeteneğinin tespitinde bir çıkış noktası oluşturmuştur. Bu safhayı üstünlüğe sahip illerde savunma sanayii ile iş yapan veya yapma niyetinde olan firmaların ölçek altına alınması ve teknolojiyi ne ölçüde takip ettiklerinin bir anket yoluyla irdelenmesi takip etmektedir. Anketin sonuçlan savunma sanayii ile iş yapacak firmaların teknoloji yönetimi yetenek profillerinin değerlendirilmesinde ve TSK. ile iş yapacak firmaların seçiminde kullanılabilir. Bu çalışmanın birinci amacı belirli üstünlüğe sahip illerin ve firmaların hangileri olduklarına işaret etmek ve aralarında oluşacak işbirliği için bir katkı ve ivme sağlamaktır vuıBu çalışmanın ikinci amacı da üstünlüğü olan şehirlerdeki teknoloji yeteneği yüksek firmaların oluşturacakları İlişkili Teknoloji Çemberleri (İTÇ) ile bölgesel üniversitelerin aralarındaki işbirliğine işaret etmektir. Bu işbirliğinin detayları daha önce bahsedildiği gibi bu çalışmanın kapsamı dışında kalmaktadır. Sonuç olarak çalışmamızda savunma sanayii tabanında milli firmalarının aldıkları payı artırmak ve rekabetçi olabilmeleri için gelişmiş ülkelerde yaygın bir araç halinde olan gruplaşma (Clustering) üzerine bir öneri getirilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey needs to feed a powerful armed force for deterrence and Armed Forces needs to have a powerful and national Defense Industrial Base to be powerful and deterrent because of its geographic location in the region. Acquisition process is one of the main tools to develop an industry. Therefore this process must be managed in such a way to support for development of science and technology management capability and develop national defense industry. Acquisition policies executed by developed countries have great role in their development process. Policies that must be followed by government is out of the scope of this study. The subject of this study is the relationship and collaboration among industrial firms whether they are small, medium or large sized and prime or sub-contractor for defense industry. At the end of this study is a suggested methodology for Turkish Armed Forces(TAF) on how to manage the process to determine and lead the development of technological management capabilities of firms effectively. Therefore a method has been used to determine capability concentrations in 80 cities in Turkey according to a specific high technology by way of 5 factors. The cities having capability concentration in this high technology field and 8 sub- areas of this technology are sorted from best to worst. This study has become a starting point for determination of technology management capabilities in a selected technology. Following this step firms doing or intending to do business with TAF are focused in order to assess the technological management capabilities via a questionnaire. Conclusions of the questionnaire can be used in evaluating the technological management capability profile of industrial firms and in the selection of firms for business with TAF as it creates a scoring for each firm. The first goal of this study is to point out the firms and regions ( cities ) having capability concentrations and provide a contribution and acceleration for future collaboration. Second goal of this study is to point out the collaboration of RTCs, which were formed by technologically capable firms in capability concentrated superior cities, with regional universities. As it was stated before details for such a collaboration is out of the scope of this study. And finally as a conclusion to increase the share of local manufacturing firms in DIB and to become competitive, clustering, a common tool in industrialized countries is suggested at the end of this study. vu