Karın ön duvarı endometriozisinde hem oksijenaz-1 (HO-1) ve beklin-1 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of heme oxygenase-1 (HO-1) and beclin-1expression in abdominal wall endometriosis
- Tez No: 852830
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Karın ön duvarı endometriozisinde Beklin-1 ve Hem oksijenaz -1 ekpresyonunun araştırılması, hastalara ait klinik, demografik, biyokimyasal parametreler ve inflamasyon parametrelerinin araştırılması amaçlandı. Bu tez çalışması 27.09.2023- 10.12.2023 tarihleri arasında İstanbul Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza 12 karın ön duvarı endometriozisi nedeniyle opere olan ve 12 endometriozis olmayan hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, preoperatif alınan kan örneklerinde biyokimyasal ve inflamatuvar parametreler karşılaştırıldı. Hastalardan alınan doku örnekleri histolojik ve immunohistokimyasal boyama ile değerlendirildi. Tez çalışmamızda karın ön duvarı endometriozisi grubuna ait 12 olgu ve kontrol grubuna ait 12 olgu dahil edildi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 37.33±5.23 ve BKİ ortalaması 26.60±4.25 olup; karın ön duvarı endometriozisi olan hastalarının yaş ortalaması 33.50±6.19 (p= 0,078) ve BKİ ortalaması 26.51±4.87'dir (p= 0,887). Kontrol grubunun gebelik sayısı ortalaması ve standart sapması 3,75±2,14, doğum sayısı ortalaması ve standart sapması 3,00±1,35 ve sezaryen sayısı ortalaması ve standart sapması 0,75±1,14 olup, karın ön duvarı endometriozisinde gebelik sayısı ortalaması ve standart sapması 1,75±0,62 (p= 0,001), doğum sayısı ortalaması ve standart sapması 1,50±0,67 (p= 0,002) ve sezaryen sayısı ortalaması ve standart sapması 1,33±0,65'tir (p= 0,048). Gruplar arasında biyokimyasal ve inflamasyon parametreleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p > 0,05). Yapılan tanısal yöntem olguların %75'i için US, %16,7'si için MRI ve %8,3'ü için US ve MRI'dır. Operasyon sırasında endometriotik kistin %75'inin yerleşimi rektus kası üzerinde saptanmıştır. Tüm karın ön duvarı endometriozisi olan olgularda 1 adet endometriotik kist saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between September 27, 2023, and December 10, 2023, in the Department of Obstetrics and Gynecology at Istanbul Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcın City Hospital. The study included 12 patients who underwent surgery for abdominal wall endometriosis and 12 patients without endometriosis as the control group. The demographic data of the patients, as well as biochemical and inflammatory parameters from preoperative blood samples, were compared. Tissue samples obtained from the patients were evaluated through histological and immunohistochemical staining. In our thesis study, 12 cases with abdominal wall endometriosis and 12 control cases were included. The mean age of the control group was 37.33±5.23 and the mean BMI was 26.60±4.25, while the mean age of the patients with abdominal wall endometriosis was 33.50±6.19 (p=0.078) and the mean BMI was 26.51±4.87 (p=0.887). The mean number of pregnancies in the control group was 3.75±2.14, the mean number of deliveries was 3.00±1.35, and the mean number of cesarean sections was 0.75±1.14, while the mean number of pregnancies in abdominal wall endometriosis was 1.75±0.62 (p=0.001), the mean number of deliveries was 1.50±0.67 (p=0.002), and the mean number of cesarean sections was 1.33±0.65 (p=0.048). There was no statistically significant difference in biochemical and inflammatory parameters between the groups (p>0.05). The diagnostic methods used were ultrasound (75% of cases), MRI (16.7% of cases), and both ultrasound and MRI (8.3% of cases). During surgery, 75% of the endometriotic cysts were located on the rectus muscle. One endometriotic cyst was detected in all cases of abdominal wall endometriosis.