Karın ön duvarı defekti ile doğan hastaların değerlendirilmesi ve uzun dönem takip sonuçları
Evaluation of patients born with congenital abdominal wall defects and long-term outcomes
- Tez No: 937109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital karın duvarı defektleri en sık görülen doğumsal anomalilerden biridir. Görülme sıklığı yaklaşık 4000 canlı doğumda 1'dir. Karın duvarı defektlerinin her birinin embriyolojik oluşum süreçleri farklılık gösterse de tümü karın ön duvarı defektleri başlığı altında incelenmektedirler. Fetal dönemde tanısı ultrasonografik olarak konulabilmektedir. Yıllar içinde tanı ve tedavi olanaklarının gelişmesi ile sağ kalım oranları büyük oranda artmıştır. Çalışmamızda hastaların doğum öncesi süreçleri, defektlerin oluşumundaki risk faktörleri, operasyon süreçleri ve takip süreçleri ile ilgili verilerin analizini yapmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2019 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında omfalosel, gastroşizis ve umblikal kord hernisi tanısı ile doğan yenidoğan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar omfalosel, gastroşizis, umblikal kord hernisi olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm gruplardaki hastalar demografik ve klinik verilerine göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilerek literatür ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS ver.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Abdominal wall defects are one of the most common congenital anomalies. The incidence is approximately 1 in 4000 live births. Although the embryological formation processes of each abdominal wall defect vary, all are examined under the title of abdominal wall defects. It can be diagnosed ultrasonographically in the fetal period. Survival rates have increased significantly over the years with the development of diagnosis and treatment methods. Our study aims to analyze the data regarding the prenatal management and diagnosis of the patients, risk factors in the formation of defects, surgical management and long term outcomes. Materials and Methods: The study included newborn patients with omphalocele, gastroschisis and umbilical cord hernia diagnoses between August 2019 and July 2024. The patients were divided into three groups as omphalocele, gastroschisis and umbilical cord hernia. The results obtained were evaluated statistically and compared with the literature.