Antalya Kepez Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarının COVİD-19 pandemi dönemi kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Exploring anxiety levels among healthcare workers during the COVID-19 pandemic: A case study at Antalya Kepez State Hospital
- Tez No: 852863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Covid-19 pandemisi, günlük hayatımızda öngörülemeyen ve bilinmeyen bir tehdit olarak belirsizlik yaratmış, özellikle ön cephede çalışan sağlık çalışanlarında korku ve kaygıyı tetikleyen endişelere neden olmuştur. Bu durum, salgın hastalıkların bireyleri ve toplumları nasıl derinden etkileyebileceğinin ve ardından gelen kronikleşen endişe, kaygı bozuklukları ile psikososyal problemlerin bir örneğidir. Antalya Kepez Devlet Hastanesi'nde yapılan bu araştırma, Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarının kaygı düzeylerini ve bu düzeyleri etkileyen sosyo-demografik özellikleri, yani yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim ve mesleki pozisyon gibi faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Betimsel anket tasarımı ve Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak yapılan analizler, sağlık çalışanlarının kaygı düzeylerinin geniş bir spektrumda dağıldığını, özellikle; poliklinik, servis, ameliyathanede görev yapan doktorlarda durumluk kaygının dikkate değer derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, pandemiyle ilgili farklı birimlerde görev yapmanın, hastalığı yakınlarına bulaştırma endişesi, artan iş yükü ve çalışma saatleri gibi faktörlerin kaygı düzeylerini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, pandemi döneminde sağlık çalışanlarının psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğunu ve koruyucu ekipman eksikliği ile toplum içinde ötekileştirilme deneyimlerinin kaygı düzeylerini etkileyen önemli faktörler olduğunu vurgulamaktadır. Araştırma, pandemi sırasında ve sonrasında sağlık çalışanlarının psikososyal ihtiyaçlarını anlamaya ve destek sağlamaya yönelik stratejilerin geliştirilmesinin öneminin altını çizmektedir, bu da salgın durumlarında karşılaşılabilecek sorunlara yönelik olarak eğitimli çalışanlara ve acil halk sağlığı planlarına olan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has created uncertainty in our daily lives as an unforeseeable and unknown threat, particularly triggering fears and anxieties among frontline healthcare workers. This situation exemplifies how epidemic diseases can deeply affect individuals and societies, leading to chronic anxiety, mood disorders, and psychosocial problems. This research conducted at Antalya Kepez State Hospital aims to examine the anxiety levels of healthcare workers during the Covid-19 period and the socio-demographic characteristics affecting these levels, such as age, gender, marital status, education, and professional position. Analyses conducted using a descriptive survey design and the Spielberger State-Trait Anxiety Inventory have revealed that healthcare workers' anxiety levels span a broad spectrum, with notably high situational anxiety among doctors working in clinics, services, and operating rooms. Furthermore, working in different units related to the pandemic, concerns about transmitting the disease to close contacts, and factors like increased workload and working hours have been observed to elevate anxiety levels. These results emphasize the need for psychosocial support for healthcare workers during the pandemic, highlighting that lack of protective equipment and experiences of social stigma are significant factors affecting anxiety levels. The research underlines the importance of developing strategies to understand and support the psychosocial needs of healthcare workers during and after the pandemic, underscoring the need for trained personnel and emergency public health plans to address potential problems in epidemic situations.