İbrahim Tenekeci'nin şiirleri üzerine tematik bir inceleme
A thematic study on İbrahim Tenekeci's poems
  1. Tez No: 852871
  2. Yazar: SEHER PİRİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YAZBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının önemli isimlerinden birisi olarak karşımıza çıkan İbrahim Tenekeci'nin (1970 - ) günlük ve deneme türlerinde de eserleri olsa da edebiyat sahasında daha çok şair kimliğiyle dikkat çeker. Hazırladığımız“İbrahim Tenekeci'nin Şiirleri Üzerine Tematik Bir İnceleme”adlı çalışmada; Üç Köpük (1997), Peltek Vaiz (1998), Güzellik Uykusu (2000), Giderken Söylenmiştir (2004), Ağır Misafir (2008), Kimsenin Kalbi (2012), Görmeden Ölmek (2016), Belki Başka Zaman (2020, 2016-2020 Yılları Arasında Yazdığı Tüm Şiirler), Sözü Yormadan (2020, Seçme Şiirler) ve Tüm Zamanlar (2022) isimli şiir kitaplarından hareketle Tenekeci'nin şiirleri ve şair kimliği üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın amacı; şiirleri aşk, ölüm, tabiat, yaşama sevinci, geçmişe özlem, yoksulluk ve insan sevgisi temaları etrafında sistematik bir şekilde analiz ederek İbrahim Tenekeci'nin poetikasını ortaya koymaktır. Diğer bir ifadeyle“Giriş”ve“Sonuç”dışında toplam dört bölümden oluşan çalışmamızda başat amaç; bahsi geçen bireysel, metafizik ve toplumsal temaların şiirlerde nasıl işlendiğini ortaya çıkarmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although İbrahim Tenekeci (1970 - ), who is one of the important names of Turkish literature in the Republican Period, also has works in the diary and essay genres, he draws attention mostly with his poet identity in the field of literature. The study titled“A Thematic Study on İbrahim Tenekeci's Poems”we prepared in this direction; Üç Köpük (1997), Peltek Vaiz (1998), Güzellik Uykusu (2000), Giderken Söylenmiştir (2004), Ağır Misafir (2008), Kimsenin Kalbi (2012), Görmeden Ölmek (2016), Belki Başka Zaman (2020, All Poems He Wrote Between 2016-2020), Sözü Yormadan (2020, Selected Poems) and Tüm Zamanlar (2022), it focuses on Tenekeci's poems and his identity as a poet. The purpose of our study; the aim is to reveal İbrahim Tenekeci's poetics by systematically analyzing his poems around the themes of love, death, nature, joy of life, longing for the past, poverty and human love. In other words, the main purpose of our study, which consists of four chapters except“Introduction”and“Conclusion”; the aim is to reveal how the individual, metaphysical and social themes mentioned are handled in the poems.