Romatoid artrit'li hastalarda kardiyak otonom disfonksiyonun değerlendirilmesi
Cardiovascular autonomic dysfunction in rheumatoid arthritis
- Tez No: 852870
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TERZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; 1)RA'lı hastalarda kardiyovasküler otonom disfonksiyonun sıklığını araştırmak, 2)hastalığın klinik özellikleri, laboratuvar bulguları (sedimantasyon, C-reaktif protein, RF) ve hastalık aktivitesiyle olan ilişkisini belirlemek 3)kalbin hemodinamik yanıtını değerlendirmekti. Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalında takip ve tedavi edilen 36 RA hastası dahil edildi. Hastaların 30'u kadın, 6'ı erkekti. Kontrol grupları otonom sinir sistemi disfonksiyonu semptomları (ortostatik hipotansiyon, göz kararması, ayağa kalkınca güçsüzlük hissi, bayılma hissi, senkop, terleme, çarpıntı ve raynoud fenomeni) olmayan ve herhangi bir kronik hastalık nedeni ile medikal tedavi almayan sağlıklı kişiler seçildi. 25'i kadın, 8'i erkek olmak üzere toplam 33 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Otonom disfonksiyonu değerlendirmede non invaziv farklı iki yöntem kullandık. Hem Tasc Force Monitor aleti (kardiyak hemodinami ve otonomik parametreleri kullanarak) hem de Ewing Batarya Testi kullanarak otonom sinir sistemi fonksiyonları değerlendirildi. Ayrıca, Ewing Batarya testine iki değişken daha eklenerek modifiye Ewing Batarya testi geliştirildi. Aynı zamanda, bu yöntemlerin sonuçları karşılaştırarak güvenilirlikleri belirlenmeye çalışıldı. RA' lı hastalarda, Orijinal Ewing batarya skoruna göre %61, modifiye Ewing batarya skoruna göre %75, BRS göre % 75 oranında otonomik nöropati( hem sempatik hem de parasempatik) tespit edildi. Sağlıklı bireyler otonomik nöropati sıklığı kullanılan yönteme göre %9-33 arasında bulundu. Bu sonuçlara göre; RA'li hasta grubunda otonom sinir sistemi bozukluğu, sağlıklı kişilere göre anlamlı oranda daha fazla bulundu. Tasc Force Monitor kullanarak RA'li hasta grubunda ortostatik değişikliklere kalbin verdiği hemodinamik yanıtların azaldığı ve otonomik parametrelerin kontrol grubuna göre daha fazla bozulduğu tespit edildi. Hastalık aktivitesinin, hastalık süresinin, RF, sedimentasyon ve CRP'nin otonom disfonksiyonla ilişkisi saptanmadı. RA'da asemptomatik otonom nöropati sıklığı beklenenden daha fazla, otonom disfonksiyonu belirlemede non invaziv metodlar yüksek prediktif değere sahip bulundu. RA'li hastalarda otonom disfonksiyonun sebepleri, klinik önemi, mortalite ve morbiditeye katkısını irdeleyen daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar kelimeler :Otonomik disfonksiyon, Baroreflex duyarlılığı, Ewing Batarya Skoru, Romatoid Artrit.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular Autonomic Dysfunction in Rheumatoid Arthritis Aim: To asses the prevalence and the causes of autonomic neuropathy (AN) dysfunction in patients with inactive or active Rheumotoid Artritis (RA). Material and Methods: Thirty-six patients, fulfilling criteria of ACR for RA, and 33 healthy controls were included in this study. Parasympathetic dysfunction was established by applying three tests; valsalva manoeuvre, deep breathing test, and heart rate response to standing. Sympathetic dysfunction was examined by applying two tests; blood pressure response to standing and handgrip test. We performed measurements of heart rate, beat to beat systolic and diastolic blood pressure, stroke index(SI), stroke volume(SV), cardiac index (CI), total peripheral rezistance (TPR), power spectral density(PSD), low(LF) and high(HF) frequency oscillatory component of heart rate variability, LF/HF ratio and spontaneous barorefleks sensitivity by Tasc Force Monitor(Graz,Austria). The results were compared with age and sex-matched healthy controls. Results: Twenty two (61%) patients on the basis of Ewing tests1 and 20 (55.5%) patients on the basis of BRRS were found to have autonomic neuropathy. According to Ewing score, modified Ewing score and BRRS, autonomic neuropathy was significantly higher in RA patients compared to healthy controls (%61 vs %9, 75% vs 33%, 55.5% vs 5 % respectively). As compared to controls, we found a significant decrease in heart rate and systolic blood pressure after head up tilt; furthermore , a significantly blunted decrease in SI, SV, CI, PSD and a lack of increase of TPRI during the tilt in patients with RA. In all cardiovascular reflex tests, frequencies of abnormal results were significantly higher in patients with RA (p=