Kanal geçişlerindeki yük kayıplarının azaltılması
Head loss reduction in channel transitions
- Tez No: 852924
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Açık kanallarda ve nehir akımlarında farklı kanal kesitlerinin birbirlerine bağlanabilmesi için kanal geçişleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Kanal geçişlerinde meydana gelen enerji kayıplarının hesaplanması ve kayıpların azaltılması için farklı geçiş çözümlerinin geliştirilmesi önemli bir hidrolik mühendisliği problemidir. Bu tez çalışmasında, kanal geçişlerindeki yük kayıplarının hesabı için açık kaynak kodlu bir hesaplama modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model öncelikle kapalı akım problemine uygulanmış, çatallanma oranının değişimi incelenerek sonuçlar literatürdeki sayısal çalışmalar ile karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar ile literatürdeki sonuçların birbirleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Akım yapıları iki ve üç boyutlu kanal geometrileri için detaylı olarak incelenmiştir. Kapalı akımlar için doğrulanan sayısal model kullanılarak serbest yüzeyli akımlara uygulanmış, kanal geçişinde meydana gelen enerji kaybı literatürdeki deneysel ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre sayısal modelin serbest yüzeyli akımlarda kanal geçişinde meydana gelen enerji kayıplarını hassas bir şekilde hesaplayabildiği görülmüştür. Doğrulanan sayısal model kullanılarak farklı geçiş formasyonlarının performansları incelenmiştir. Buna ilave olarak, farklı ayırıcı tasarımları araştırılmış ve bu tasarımların enerji kayıp performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Channel transitions are widely used in open channels and river flows to connect different channel sections to each other. Calculation of energy losses in channel transitions and development of different transition solutions to reduce losses is an important hydraulic engineering problem. In this thesis, an open source computational model has been developed for the calculation of head losses in channel transitions. The developed model was first applied to the closed flow problem, the variation of the bifurcation rate was examined and the results were compared with the numerical studies in the literature, and it was seen that the results obtained and the results in the literature were compatible with each other. Flow structures have been studied in detail for two- and three-dimensional channel geometries. Using the numerical model verified for closed flows, it was applied to free surface flows, and the energy loss at the channel transition was compared with the experimental measurement results in the literature. According to the comparison results, it has been seen that the numerical model can precisely calculate the energy losses in the channel transition in free surface flows. The performances of different transition formations were examined using the validated numerical model. In addition to that, head loss reduction performance of various separator designs is evaluated.