Eklemeli imalata uygun soğutucu tasarım
Cooler design suitable for additive manufacturing
- Tez No: 852925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN YASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Isı alıcılar, elektronik cihazların ürettiği ısıyı dağıtmak ve soğutmak için kullanılan cihazlardır. Bu cihazlar, ısıyı hava veya diğer sıvılar aracılığıyla ortamdan uzaklaştırmak için kullanılır ve genellikle alüminyum veya bakır gibi ısı yalıtımlı malzemelerden üretilir. Eklemeli imalat, üç boyutlu nesnelerin katmanlar halinde birleştirilmesi ile üretim yapmayı mümkün kılan bir teknolojidir. Bu yöntemde, malzeme adım adım eklenerek nesne üretimine olanak sağlar ve diğer üretim yöntemlerine göre daha az atık malzeme oluşur. Isı alıcıların Eİ yöntemiyle üretimi, bu cihazların tasarımı ve üretimi için yeni olanaklar sağlar. Eİ yöntemi sayesinde ısı alıcıların daha özel şekillerde ve geometrilerde üretilebilmesi mümkündür. Ayrıca, bu yöntem sayesinde ısı alıcıların üretim süreci daha verimli hale gelebilir ve atık üretimi azaltılabilir. Ancak, Eİ yöntemiyle ısı alıcıların üretimi bazı zorluklarla karşılaşabilir ve maliyetleri diğer üretim yöntemlerine göre daha yüksek olabilir. Bu çalışmada, dört farklı model üzerinde kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. İlk model düz bir kanat, ikincisi pimli bir kanat ve üçüncüsü ise müdahale sonucu delikli bir kanat olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, pimli ve delikli kanat modelleri üzerinde detaylı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, eklemeli imalat için uygun bir soğutma sistemi tasarlamaktır. Bu nedenle pimli kanat modeline odaklanılmıştır. Sabit hacmi korurken, çeşitli değişiklikler yaparak, örneğin pinleri değiştirerek, malzeme yoğunluğunu ayarlayarak ve diğer etkili parametreleri değiştirerek ısı transferini artırmayı hedefledik. Ayrıca, kanat içinde etkili hava yönlendirmesi için tasarımı optimize etmek içinçaba gösterdik. Aynı yöntemler, delikli kanat modelini optimize etmek için de kullanıldı ve sonuç olarak hem problemi çözmek hem de eklemeli imalat için en uygun modeli belirlemek için en iyi performansı sergileyen delikli kanat modeli olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Heat sinks are devices used to dissipate and cool the heat produced by electronic devices. Heat sinks are devices used to dissipate and cool the heat produced by electronic devices. These devices are used to remove heat from the environment by means of air or other liquids and are usually made of heat-insulating materials such as aluminum orcopper. Additive manufacturing is a technology that makes it possible to produce bycombining three-dimensional objects in layers. In this method, the material is added stepby step, allowing the production of objects and less waste material is generated comparedto other production methods. Additive manufacturing of heat sinks opens up new possibilities for the design and manufacture of these devices. Thanks to the additivemanufacturing method, it is possible to produce heat sinks in more special shapes and geometries. In addition, this method can make the production process of heat sinks more efficient and reduce waste generation. However, the production of heat exchangers using the AM method may encounter some challenges, and their costs may be higher compared to other manufacturing methods. In this study, a comprehensive examination was conducted on four different models, each of which is distinct. The first model is a flat wing, the second is a pinned wing, and the third is a perforated wing designed as a result ofinterventions. Additionally, detailed assessments were made on the pinned and perforated wing models. The primary aim of this study is to design a suitable cooling system for additive manufacturing. Therefore, special focus was placed on the pinned wing model. While maintaining a constant volume, we aimed to increase heat transfer by making various modifications, such as changing the pins, adjusting material density, and altering other effective parameters. Furthermore, we made efforts to optimize the design for effective air guidance within the wing. The same methods were employed to optimize the perforated plate model, resulting in the perforated wing model exhibiting the best performance in solving the problem and determining the most suitable model for additive manufacturing.