Yapı iskelesi (Scaffolding) yönteminin matematik öğretimindeki rolü üzerine bir meta-analiz çalışması
A meta-analysis study on the role of the scaffolding method in teaching mathematics
  1. Tez No: 852979
  2. Yazar: AYŞEGÜL FİLDİŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu meta-analiz çalışmasının amacı, öğrenmeyi öğrenme süreçlerinde öğrencilere destek sağlayıcı bir yöntem olarak geliştirilen yapı iskelesi (scaffolding) yönteminin matematik öğretimi üzerindeki etkisini incelemektir. Ek olarak matematik öğrenme alanları ve sınıf düzeyi bağımsız değişkenleri ve yaş moderatör değişkenine göre yapı iskelesinin matematik öğretimi üzerindeki etkililiği incelenmiştir. İncelenen çalışmalarda yapı iskelesi yöntemini uygularken teknolojik uygulama kullanımı da moderatör değişkenlere dâhil edilerek matematik öğretimi üzerindeki etkililiğine değinilmiştir. Meta-analiz çalışması için öncelikle, literatürde yer alan konu ile ilgili çeşitli çalışmalar veri tabanları aracılığıyla sistematik bir şekilde gözden geçirilerek, yapı iskelesi yönteminin matematik öğretimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmaya dâhil edilme ve hariç tutulma kriterlerine uyan 13 çalışma dâhil edilmiştir. Kodlanan veriler CMA 4.0 uygulaması ile analiz edilmiştir. Bu araştırma Hedge's g etki büyüklüğü kullanılarak incelenmiş olup analiz sonuçlarına göre verilerin heterojen olduğu görülmüştür. Araştırmada heterojenliğin kaynağını tespit etmek için alt disiplin ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre analog ANOVA analizi yapılmıştır. Heterojenliğin kaynağı okul düzeyi ve alt disiplin olarak tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya ait meta-regresyon analizlerine göre yaş ve teknolojik uygulama kullanımı moderatör değişkenlerinin matematik öğretimi üzerindeki etki büyüklüğünü etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda mevcut çalışmalar özelinde, yapı iskelesi yönteminin matematik öğretiminde kullanılabilecek etkili ve bütünleştirici bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Bazı çalışmalar iskelenin öğrencilerin öğrenme sonuçları ve akademik başarısı üzerindeki olumlu etkisini desteklerken, diğerleri iskelenin matematik eğitiminde en etkili olduğu belirli koşulları daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışmada öğrencilerin öğrenmeyi öğrenme süreçlerinde, yapı iskelesi yönteminin nasıl kullanıldığı incelenerek, öğretmenlere bu yöntemi eğitim uygulamalarında kullanmaları ve geliştirmeleri tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this meta-analysis study is to examine the effect of the scaffolding method, which was developed as a method to support students in the learning process, on mathematics teaching. In addition, the effectiveness of scaffolding on mathematics teaching was examined according to the independent variables of mathematics learning areas and grade level and the moderator variable of age. While applying the scaffolding method in the studies examined, the use of technological applications was included in the moderator variables and its effectiveness on mathematics teaching was touched upon. For the meta-analysis study, first of all, the effect of the scaffolding method on mathematics teaching was examined by systematically reviewing various studies on the subject in the literature through databases. 13 studies that met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Coded data was analyzed with CMA 4.0 application. This research was examined using Hedge's g effect size, and according to the analysis results, it was seen that the data was heterogeneous. To determine the source of heterogeneity in the study, analog ANOVA analysis was performed according to sub-discipline and grade level variables. The source of heterogeneity was determined as school level and sub-discipline. In addition, according to the meta-regression analysis of the study, it was concluded that the moderator variables of age and technological application use did not affect the effect size on mathematics teaching. As a result of the research, it was determined that the scaffolding method is an effective and integrative method that can be used in mathematics teaching, specific to the existing studies. While some studies support the positive impact of scaffolding on students' learning outcomes and academic achievement, others highlight the need for more research to better understand the specific conditions under which scaffolding is most effective in mathematics education. In this study, how the scaffolding method was used in students' learning processes was examined and teachers were advised to use and develop this method in their educational practices.