Vocabulary development of intermediate level Turkish EFL students in their essays: An exploratory study
Orta düzey yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin yazdıkları metinlerinde sözcük gelişimi: Bir açıklayıcı araştırma
  1. Tez No: 852993
  2. Yazar: REVAN SERPİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yazılı metinlerindeki kelime gelişimini kelime yoğunluğu, kelime çeşitliliği ve kelime profili boyutlarını ele alarak incelemek, bu boyutların öğrencilerin yazma notlarını üzerindeki etkisini irdelemek, belirli akademik kelimelerin kullanımlarını incelemek ve tüm bunların sebepleri üzerine öğrenci ve öğretmen görüşlerini analiz etmek. Bu amaçlar doğrultusunda bu çalışmada açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. İlk olarak öğrencilerin yazılı metinleri toplanarak elde edilen nicel veri Textalyzer, Coh-Metrix ve Range programları kullanılarak analiz edilmiş ve sonrasında yarı yapılandırılmış görüşme ile nicel veri toplanmıştır. Bu çalışmanda seksen yedi birinci sınıf İngilizce Öğretmenliği öğrencisi katılımcı olarak yer almış, bu öğrencilerin sekiz tanesi aşırı durum örneklemesi yöntemi ile seçilerek nitel veri toplama sürecinde yer almıştır. Çalışmanın bulgularına göre kelime yoğunluğu, kelime çeşitliliği ve kelime profili bir akademik yıl boyunca dalgalı bir değişim sergilemiştir, bu boyutlar arasında sadece kelime çeşitliliği ve akademik kelime bilgisinin yazma notu üzerinde istatiksel olarak önemli bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Nicel analiz sonuçlarına göre kelime çeşitliliği yazma notlarındaki değişimin %14,3'ünü, akademik eklime bilgisi ise bu değişimin %11'ini açıklamaktadır. Çalışma ayrıca incelenen akademik kelimelerin tekrarlayan kullanım sorunları olduğunu ortaya koymaktadır. Buna en olarak, nitel analiz sonuçları kelime gelişimi ve olası ilerleme ve gerilemenin sebepleri üzerine derinlemesine bilgi vermekte, kelime gelişimindeki dalgalanma üzerinde özellikle ek kaynakların, geri bildirimin ve bireysel deneyimlerin etkisini ortaya koymaktadır. Genel olarak, bu çalışma kelime gelişimi ve kullanımının dil eğitimindeki önemini vurgulamakta, ilerleme ve gerilemenin olası nedenlerini tartışmakta ve hem eğitmen hem de öğrenciler için dikkate değer bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze vocabulary development of Turkish EFL learners via the features of lexical density, lexical diversity, and lexical profile, their impact on the overall writing scores, the accuracy of certain academic words, and learners' and teachers' ideas on vocabulary development. An explanatory sequential mixed method research design was adopted, in which first quantitative data were collected through learners' essays and analyzed using Textalyser, Coh-Metrix, and Range, and qualitative data collection followed up via semi-structured interviews. The participants were eighty-seven first-year ELT students, and eight of these participants were selected thorough extreme sampling for qualitative data collection. The findings reveal that lexical density, lexical diversity, and lexical profile exhibit fluctuating patterns, and only lexical diversity and academic vocabulary have a statistically significant relationship with overall writing scores, as lexical diversity and Academic Word List (AWL) vocabulary predict 14.3% and 11% of the variance in writing scores respectively. The study also reveal that academic words selected showcase problematic recurring uses. Additionally, the interview results provide insights into vocabulary development and possible reasons of observed increase and decrease, revealing the impact of especially learning environment, resource integration, in-class experience and outside activities on fluctuating pattern on vocabulary development. Overall, the study highlights the significance of vocabulary development and use in the context of language education, discusses the potential factors contributing the fluctuations by offering valuable insights for educators and learners alike.