Rasyon valin seviyesinin etlik piliçlerde performans, karkas ve serum özellikleri, jejunum histomorfolojisi ile azot atılımına etkisi
Ffect of dietary valine level on performance, carcass and serum characteristics, jejunum histomorphology and nitrogen excretion in broilers
- Tez No: 852995
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPÖNDER YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma mısır ve soya fasulyesi küspesine dayalı etlik piliç rasyonlarında artan valin seviyelerinin performans, kesim ve serum parametreleri, nitrojen atılımı ve jejunum histomorfolojisi üzerindeki etkilerini incelemek için yapılmıştır. Denemede toplam 480 adet erkek etlik civciv, her birinde 10 civciv bulunan sekiz tekerrürlü altı muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Üç periyot (0-10., 11-24. ve 25-42. günler) ile yürütülen denemede bazal rasyonlar etlik piliçler için tavsiye edilen besin madde ihtiyaçlarına göre hazırlanmış ve valin seviyeleri %100 (V100, kontrol), %110 (V110), %120 (V120), %130 (V130), %140 (V140) ve %150 (V150) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current experiment was carried out to examine the effects of increasing valine levels in broiler diets based on corn-soybean meal on performance, slaughtering and serum parameters, nitrogen excretion, and jejunum histomorphology. A total of 480 male broiler chicks were randomly allocated to six treatment groups with eight replications, each containing 10 birds. In the three-period (0-10., 11-24., and 25-42. days) experiment, basal diets were prepared according to the recommended needs of broilers and valine levels were determined as 100% (V100, control), 110% (V110), 120% (V120), 130% (V130), 140% (V140), and 150% (V150).