Valorization of lignocellulosic waste by oleaginous yeast
Lignoselülozik atıkların yağlı maya ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 853012
  2. Yazar: HÜLYA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Biyoteknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, odunsu biyokütleden elde eldilen şeker kullanılarak yetiştirilen yağlı maya Yarrowia lipolytica'nın biyokütle ve lipit üretim kapasitesi araştırılmıştır. Yakıt piyasasındaki artan talep, biyoyakıt çalışmalarını yağlı türler aracılığıyla üçüncü nesil biyo-yağ üretimine yönlendirdi. İkinci nesil yakıt üretiminin aksine, mikrobiyal yağ üretimi gıda kaynakları ile rekabet edemez ve ayrıca endüstriyel, tarımsal ve orman artıkları gibi mikrobiyal kültürlere besin kaynağı sağlayabilecek atıkların değerlendirilmesini sağlar. Bu kaynaklar arasında, çevrede bol miktarda bulunan odunsu biyokütle, yapısındaki yüksek oranda şeker içeriğiyle yağlı maya türleri için çok elverişli bir hammaddedir. Bu potansiyeli nedeniyle, son yıllarda ağaç ve orman atıklarından biyodönüşüm yoluyla değerli mikrobiyal ürünler elde etme çalışmları önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biomass and lipid production capacity of oleaginous yeast Yarrowia lipolytica grown on wood hydrolysate was invesitgated. The demand in biofuel market prompted the third generation of bio-oil production via oleaginous species. Being noncompetitive with food resources unlike other second generation oil plants, microbial oil production provides a chance for the valorization of a variety of nutrient sources abundant in the environment such as waste and waste streams, industrial, agricultural, and forest residues. Among these resources, the potential of woody biomass as a feedstock for biotechnological species has recently increased efforts for its utilization to produce valuable microbial products due to the high content of lignocellulosic (LC) sugars for their bioconversion.