Investigation on the effect of candidate genes with growth traits in goat breeds
Keçi ırklarında aday genlerin büyüme özelliklerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 853014
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Saanen, Alpin ve Boer keçi ırklarında GH, IGF1 ve Pit-1 (POUF-1) gen polimorfizmleri ile vücut ağırlığı, göğüs çevresi, vücut uzunluğu, cidago yüksekliği ve göğüs genişliği gibi büyüme özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Keçicilik İşletmesinde yetiştiriciliği yapılan keçilerden toplanan 203 adet kan örneğinden izole edilen DNA örnekleri genotipleme için kullanılmıştır. PCR-RFLP yönteminde hayvanlardan alınan kan örneklerinden izole edilen DNA'lar PCR işlemine tabi tutulmuştur. PCR amplikonlarında Pit-1 geni için PstI polimorfizmi (450 bp), IGF-1 geni için HaeIII polimorfizmi (363 bp) ve GH geni için HaeIII polimorfizmi (422 bp) araştırılmıştır. GH/HaeIII sonuçları iki alel (A ve B) ve iki genotip (AB ve BB) ortaya koymuştur. Saanen, Alpin ve Boer ırkları için A ve B allel frekansları sırasıyla 0.438 ve 0.562, 0.444 ve 0.556, 0.197 ve 0.803 olarak bulunmuştur. AB ve BB genotip frekansları yine aynı sırayla 0.876 ve 0.124, 0.889 ve 0.111, 0.394 ve 0.606 olarak bulunmuştur. Sonuçlar incelenen popülasyonun Hardy-Weinberg dengesinde olmadığını göstermiştir (P0.05). PstI polimorfizmi açısından T ve C alel frekansları Saanen, Alpin ve Boer ırkları için sırasıyla 0.921 ve 0.079, 0.988 ve 0.012, 0.985 ve 0.015 olarak belirlenmiştir. CC genotipi her üç ırkta da tespit edilememiştir. TT ve TC genotip frekansları ise Saanen, Alpin ve Boer keçilerinde sırasıyla 0.843 ve 0.157, 0.975 ve 0.025, 0.970 ve 0.030 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine an effect between GH, IGF-1, and Pit-1 (POUF-1) gene polymorphisms and growth traits such as body weight, heart girth, body length, height at wither, and chest width in Saanen, Alpine, and Boer goat breeds. Knowing how candidate gene polymorphisms affect production traits like growth, body size, and milk yield is essential to make good plans for genetic improvement, management, and gene marker-assisted selection. Two hundred three blood samples from Saanen, Alpine, and Boer goat populations were collected from Cukurova University's Small Ruminant Farms and used for DNA extraction and genotyping. For the PCR-RFLP method, blood is first taken from the animals, DNA is isolated, and then the DNA is subjected to PCR-RFLP to look at the Pit-1/PstI gene polymorphism (450 bp), the IGF-1/HaeIII gene polymorphism (363 bp), and the GH/HaeIII gene polymorphism (422 bp). GH/HaeIII gene polymorphism results identified two alleles (A and B) and two genotypes (AB and BB). A and B allele frequencies for Saanen, Alpine, and Boer goat breeds were found to be 0.438 and 0.562, 0.444 and 0.556, and 0.197 and 0.803, respectively. AB and BB genotype frequencies were found to be 0.876 and 0.124, 0.889 and 0.111, and 0.394 and 0.606, respectively. It was determined that the population studied was not in Hardy-Weinberg equilibrium in the Saanen and Alpine goat breeds (P0.05). IGF-1/HaeIII gene polymorphism results identified two alleles (A and B) and three genotypes (AB, BB, and AA). A and B allele frequencies for the Saanen, Alpine, and Boer breeds were found to be 0.191 and 0.809, 0.173 and 0.827, and 0.182 and 0.818, respectively. The AB, BB, and AA genotype frequencies were found to be 0.315, 0.652, 0.033 for Saanen, 0.247, 0.704, 0.049 for Alpine, and 0.242, 0.697, and 0.061, for Boer respectively. For the three goat breeds under study, it was found that the population was in Hardy-Weinberg equilibrium (P>0.05). Regarding Pit-1/PstI gene polymorphism, T and C allele frequencies were determined as 0.921 and 0.079, 0.988 and 0.012, and 0.985 and 0.015 for Saanen, Alpine, and Boer breeds, respectively. The CC genotype was not detected in all breeds. TT and TC genotype frequencies were found to be 0.843 and 0.157, 0.975 and 0.025, and 0.970 and 0.030 in Saanen, Alpine and Boer goats, respectively.