Yangın söndürmeye destek insansız hava aracı tasarımı
Fire fighting support unmanned aerial vehicle design
- Tez No: 853015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son zamanlarda İnsansız Hava Aracı (İHA)'nın kullanımı yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. İHA'ların uzaktan kontrol edilebilmeleri ve otonom olarak hareket etme kabiliyetleri bu teknolojilerin zor şartlar altındaki görev alanlarında da kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Günümüzde yangın ile mücadelede kullanılan teknolojilerin diğer mücadele alanları ile kıyaslandığında daha yavaş gelişmekte olduğu görülmektedir. Yangın sonucu oluşan tahribatın en aza indirilebilmesindeki en önemli faktör, yangının çıkış noktasına hızlı ve etkin müdahale edilebilmesidir. Ancak yangın esnasında oluşan yüksek ısı ve duman gibi faktörler yangına müdahale etmek için kullanılacak ekipmanları kısıtlamaktadır. Bu noktada dünya üzerinde gelişmekte olan teknolojiler ile yangına müdahale yöntemlerinde yeni gelişmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gelişmeler ışığında mevcut ekipman ve yöntemler ile yangına müdahale etmenin zor olduğu alanlara daha hızlı müdahale edebilecek otonom insansız hava araçları kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında hassas konumlama özelliğine sahip, otonom hareket edebilen insansız hava araçlarının geleneksel yangınla mücadele yöntemlerine destek olmak amacıyla yardımcı bir sistem olarak kullanılması hedeflenmiş ve uygulanmıştır. Önerilen bu sistem içerisinde termal kameralı insansız hava araçlarıyla birlikte yangın söndürme topları kullanılması yangını söndürmeye destek bir sistem olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) has been used in all areas of our lives due to technological developments. The ability of UAVs to be controlled remotely and to move autonomously allows these technologies to be used in mission areas under difficult conditions. Today, it is seen that the technologies used in fire fighting are developing more slowly compared to other combat areas. The most important factor in minimizing the destruction caused by fire is the rapid and effective intervention to the point of origin of the fire. However, factors such as high heat and smoke generated during the fire limit the equipment to be used to intervene in the fire. At this point, new developments are needed in fire intervention methods with the developing technologies in the world. In the light of these developments, autonomous unmanned aerial vehicles that can intervene faster in areas where it is difficult to intervene in fires with existing equipment and methods have started to be used. Within the scope of this thesis, it is aimed and implemented to use autonomous unmanned aerial vehicles with precise positioning capability as an auxiliary system to support traditional fire fighting methods. In this proposed system, the use of fire extinguishing cannons together with unmanned aerial vehicles with thermal cameras was used as a support system to extinguish the fire.