Sac salıncak destek sacı malzemelerinin farklı kaynak metotları ve dinamik analizi
Different welding methods and dynamic analysis of sheet wishbone reinforcement sheet materials
  1. Tez No: 853018
  2. Yazar: FURKAN GÖĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Binek araçlarda süspansiyon sistemi parçalarından olan salıncaklar yanal ve dikey yükleri güvenli bir şekilde kontrol ederek konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Salıncaklar, döküm, dövme ile üretilen yığın malzemeden olabileceği gibi çelik saçtan üretilen tipleri de vardır. Sac salıncaklar, ekonomiklik ve üzerine gelen yüklere göre yekpare tek parça ya da iki ya da daha fazla şekillendirilmiş sac parçaların kaynaklı birleştirme yöntemi ile birleştirilerek üretilirler. Literatürde sac salıncakların özelliklerin incelenmesine yönelik çok sayıda çalışmalar bulunmakta ise de bu çalışmalar, geleneksel üretim yöntemleri ile sınırlı kalmıştır. Destek sacı içeren sac salıncakların performanslarının incelenmesi üzerine herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada sac salıncaklarda tam kaynaklı destek sac ile yarım kaynaklı destek sacın salıncağın ömrü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Destek sacı malzemesi ve kalınlığı değiştirilerek destek saclı bağlantılarının performansı deneysel olarak araştırılmıştır. Ayrıca tasarımlar sonlu elemanlar yöntemi ve dinamik testler ile yapılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen sonuçlar dinamik testlerle karşılaştırma yapılmış ve sonuçların örtüştüğü görülmüştür. Yapılan dinamik testlere göre destek sacına tam kaynak yapılması yarım kaynak yapılmasından yaklaşık 5 kat daha mukavemetli olduğu, tam kaynak destek saclı sac salıncak ise destek sac olmadan üretilen sac salıncaktan 21 kat daha mukavemetli olduğu görülmüştür. C segment tipi araçlarda kullanılan sac salıncak tasarımında yapılan analizde destek sacında yarım kaynak ve tam kaynak ile kaynatılmış sac salıncaklarda çok fark olmadığı görülmüştür. B segment araçta kullanılan sac salıncağa ANSYS® programında yapılan ömür analizinde ise destek sacındaki yarım kaynak, tam kaynağa göre 1,3 kat daha mukavemetsizdir. Yapılan analizlere göre ise maliyet ve araç ağırlığını azaltmak için destek sacı ve kaynak malzemesi tasarımın aynı kalması şartıyla değiştirilebilir ve destek sacı ve kaynak malzemelerinin aynı kalarak destek sacı kalınlığı değiştirilmesi de maliyet ve araç ağırlığı azaltılmasına katkıda bulunabileceği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Wishbones, which are parts of the suspension system in passenger vehicles, provide a comfortable ride by safely controlling lateral and vertical loads. Wishbones can be made of bulk material produced by casting, forging, and there are also types made of sheet steel. Sheet metal wishbones are produced by combining a single piece or two or more shaped sheet metal parts by welding method, depending on economy and the loads on them. Although there are many studies in the literature to examine the properties of sheet metal wishbones, these studies have been limited to traditional production methods. No study has been found to examine the performance of sheet metal wishbones containing reinforcement sheets. In this study, the effects of fully welded reinforcement sheet and half-welded reinforcement sheet in sheet metal wishbones on the life of the wishbones were examined. The performance of reinforcement sheet connections was experimentally investigated by changing the reinforcement sheet material and thickness. Additionally, the designs were made using the finite element method and dynamic tests. The results obtained by the finite element method were compared with dynamic tests and the results were found to be consistent. According to the dynamic tests, it has been observed that full welding to the reinforcement sheet is approximately 5 times more durable than half welding, and the sheet metal wishbones with full welded reinforcement sheet is 21 times more durable than the sheet metal swing produced without the reinforcement sheet. In the analysis made on the sheet metal control arm design used in C segment type vehicles, it was seen that there was not much difference in the metal control arms with half welded and fully welded reinforcement sheet. In the life analysis made in the ANSYS® program on the sheet metal wishbones used in the B segment vehicle, the half weld on the reinforcement sheet is 1.3 times less durable than the full weld. According to the analysis, it has been concluded that in order to reduce cost and vehicle weight, the reinforcement sheet and welding material can be changed provided that the design remains the same, and changing the thickness of the reinforcement sheet while keeping the reinforcement sheet and welding materials the same can also contribute to reducing cost and vehicle weight.