Simbiyont mikroorganizmaların böceklerin eşeysel oranlarına etkileri
The effects of symbiont microorganisms on the sexual ratios of insects
  1. Tez No: 853019
  2. Yazar: FURKAN BEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bakteriler, böcek mikrobiyal florasının en önemli üyelerini oluşturmaktadır. Simbiyotik bakteriler ise konukçusu olduğu popülasyonlarda çok farklı etkiler gösterebilmektedir. Bu mikroorganizmalar, böcek yaşamına sağladığı olumlu katkıların yanında, olumsuz özelliklere de sahip olabilirler. Bu bağlamda, zararlılarla mücadelede bitkilerde bulunan böceklerin endosimbiyontları ile arasındaki ilişkilerin ve mekanizmaların aydınlatılması önem arz etmektedir. Böylelikle, biyolojik mücadele kapsamında yapılan uygulamaların çevreye daha duyarlı, daha etkin ve verimli olması mümkün kılınabilir. Bu amaçla çalışmada, ilk etapta 2021 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama bahçesi alanında yoğun olarak görülen Aphididae türlerinde bulunan endosimbiyontların tespit edilmesi, ikinci etapta ise 2022 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama bahçesi alanında afitler üzerinde antibiyotik uygulaması ile endosimbiyont varlıklarının böcekler üzerindeki etkisinin saptanması, aynı zamanda böceklerin eşeysel oranlarında yaratabileceği değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Farklı lokasyonlardan ve uygulama bahçesinde kurulan kafeslerden toplanan afit örnekleri laboratuvarda incelenmiştir. Çalışma sonucunda, ekonomik yönden önem arz eden Aphididae familyası üzerinde bulunan endosimbiyontlar ile ilgili bundan sonra yapılacak çalışmalara ve zararlılara karşı mücadele stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bacteria constitute the most important members of the insect microbial flora. Symbiotic bacteria can exhibit a wide range of effects in populations where they act as hosts. While these microorganisms contribute positively to insect life, they can also possess negative characteristics. In this context, it is important to elucidate the relationships and mechanisms between insects and their endosymbionts found in plants in order to combat pests. This would enable the development of more environmentally friendly, effective, and efficient applications within the scope of biological control. For this purpose, in the first stage of the study, the endosymbionts in the Aphididae species that were seen intensively in the application garden of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture in 2021 were determined, and in the second stage, the effect of endosymbiont entities on insects was determined by applying antibiotics on aphids in the application garden of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture in 2022. It is also aimed to investigate the changes that may occur in the sexual ratios of insects. Aphid samples collected from different locations and from cages established in the application garden were examined in the laboratory. The results of the study are expected to contribute to future research on endosymbionts present in the economically important Aphididae family and the development of combat strategies against pests.