Derek Bourgeois Op.114 Trombon Konçertosunun müzikal analizi ve teknik açıdan incelenmesi
Musical analysis and technical analysis examination of Derek Bourgeois's Op. 114 Trombone Concerto
- Tez No: 853022
- Danışmanlar: PROF. MEHMET GÖKAY GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada sırasıyla; trombonun tarihçesi, 20. yüzyılda İngiltere'de müzik anlayışı Derek Bourgeois'in hayatı, müzik dili ve diğer yapıtları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Derek Bourgeois Trombon Konçertosu Op.114'ün müzikal analizi ve konçertonun zor pasajlarının çalınmasına yönelik teknik çalışma yöntemlerine yer verilmiş ve örneklendirilmiştir. 1940'lı yıllardan sonra üretkenliğiyle ön plana çıkan Bourgeois, zaman içerisinde İngiltere'nin en önemli ve en üretken bestecilerinden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda Derek Bourgeois'in müzikal kimliği ve kompozisyon stili incelenmeye değer görülmüştür. Trombon solo repertuvarındaki söz konusu eseri tek başına ele alan Türkçe kaynaklı akademik bir çalışmaya rastlanmadığı için Op. 114 trombon konçertosunun detaylı analizleri ve eserin müzikal temeli çerçevesinde yapılan araştırmaların sonucunda bu eser metni oluşturularak eseri yorumlamak isteyen trombon icracılarına faydalı bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study sequentially presents the history of the trombone, the concept of music in England during the 20th century, Derek Bourgeois's life, his musical language, and other works. Additionally, it includes the musical analysis of Derek Bourgeois's Trombone Concerto Op.114, techniques for playing the difficult passages of the concerto, and provides examples. Bourgeois, who came to the forefront with his productivity after the 1940s, eventually became one of the most important and prolific composers in England. In this context, Derek Bourgeois's musical identity and composition style are deemed worthy of examination. Since there is no Turkish academic work solely focusing on this particular piece in the trombone solo repertoire, detailed analyses of the Op. 114 trombone concerto and research on the musical foundation of the piece have been conducted. The aim is to create a valuable resource for trombone performers who wish to interpret this work.