Kinoa (chenopodium quınoa Wild)'nın silaj kalitesine farklı katkımaddeleri ve oranlarının etkileri
Effects of different additives and their ratios on sliagequality of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.)
- Tez No: 853038
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma sulu şartlarda yetiştirilen kinoa (Chenopodium quinoa Willd.) bitkisinin silaj kalitesine farklı katkı maddeleri (mısır kırması ve buğday kepeği) ve oranlarının etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada kinoa silajının pH, kuru madde oranı, fleig puanı, ham protein oranı, amonyak, duyusal analizler (koku, renk ve strüktür), nötr çözücülerde çözünemeyen lif (NDF) oranı, asit çözücülerde çözünmeyen lif (ADF), kuru madde sindirilebilirliği (KMS), kuru madde tüketimi (KMT), nispi yem değeri (NYD), ham kül oranı ve organik asit içerikleri belirlenmiştir. Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2022 yılında Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün Melekli Araştırma İstasyonunda kurulmuştur. Mısır kırmasının katkı maddesi olarak kullanılması kuru madde oranı, fleig puanı, ham protein oranı, duyusal analiz, KMS oranı, KMT oranı, NYD oranı, laktik asit oranı, bütürik asit oranı, formik asit oranı, fumarik asit ve sitrik asit oranlarını yükseltmiştir. Diğer taraftan mısır kırması kinoa silajının pH, amonyak oranı, NDF oranı, ADF oranı, ham kül oranı, asetik asit oranı, propiyonik asit oranı, oksalik asit oranı, malik asit oranı, süksinik asit oranı, tartarik asit oranı ve Isobütirik asit oranlarını ise düşürmüştür. Buğday kepeğinin katkı maddesi olarak kullanılması kinoa silajının fleig puanı, duyusal analiz, kuru madde, ham protein, KMS, NDF, laktik asit, bütürik asit, formik asit, fumarik asit, tartarik asit ve sitrik asit oranlarını yükseltmiştir. Diğer taraftan buğday kepeği katkı maddesi kinoa silajının pH, amonyak, ADF, KMT, NYD, ham kül, asetik asit, propiyonik asit, oksalik asit, malik asit, süksinik asit ve Isobütirik asit içeriklerini ise düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different additives (corn crackers and wheat bran) and their ratios on silage quality of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) grown under irrigated conditions. In the research, pH, dry matter ratio, fleig score, crude protein ratio, ammonia, sensory analysis (smell, color and structure), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), dry matter digestibility (DMD, dry matter intake (DMI), relative feed value (RFV), raw ash content and organic acid amounts of quinoa silage were determined. The research was established in the Melekli Research Station of the Directorate of Agricultural Application and Research Center of Iğdır University in 2022 with 3 replications according to the completely randomized designs. The use of cracked corn as an additive increased the dry matter ratio, fleig score, crude protein ratio, sensory analysis, DMD ratio, DMI ratio, RFV, lactic acid, butyric acid, formic acid, fumaric acid and citric acid ratios. On the other hand, cracked corn additive decreased pH, ammonia ratio, NDF ratio, ADF ratio, raw ash ratio, acetic acid ratio, propionic acid ratio, oxalic acid ratio, malic acid ratio, succinic acid ratio, tartaric acid ratio and isobutyric acid ratio of quinoa silage. The use of wheat bran as an additive increased the fleig score, sensory analysis, dry matter, crude protein, DMD, NDF, lactic acid, buturic acid, formic acid, fumaric acid, tartaric acid and citric acid ratios of quinoa silage. On the other hand, wheat bran additive decreased the pH, ammonia, ADF, DMI, RFV, raw ash, acetic acid, propionic acid, oxalic acid, malic acid, succinic acid and Isobutyric acid contents of quinoa silage.