Pridinyum bağlı p-tert-bütil-kaliks[4]aren nanofiberlerinin boyar madde ekstraksiyonunda kullanılması
Use of pyridium-bound p-tert-butyl-calix[4]arene nanofibers in dyestuff extraction
- Tez No: 853054
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ERTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kaliksaren halka şeklinde kafes benzeri bir yapıya sahiptir ve türevleri süresiz olarak üretilebildiği için çeşitli alanlarda kullanılabilir. İyon seçici elektrotların hazırlanmasında, kolon dolgularında, sensörlerde, kiral ve akiral katalizörlerde, enzim mimiklerde, membran çalışmalarında ve iyonik molekül taşıyıcılarının hazırlanmasında manyetik Fe3O4 nanoparçacıklarının immobilizasyonu ile yeni fiziksel özellikler kazandırılmış nanoliflerin oluşumu olarak kullanılırlar. Nanoliflerin en önemli avantajlarından biri, moleküllerin farklı alanlara (membran, destek yüzeyi) uygulanmasına izin veren artan yüzey alanıdır. Yüksek moleküler ağırlıklı yapılardan elde edilen liflerin çapı mikrondan nanometreye düşürüldüğünden çeşitli özellikler ortaya çıkar. Bunlar, yüksek yüzey-hacim oranlarını, iyileştirilmiş yüzey özelliklerini ve bilinen herhangi bir malzeme biçiminden daha üstün mekanik performansı içerir. Bu özellikler, nanolifleri birçok önemli uygulama alanı için ideal adaylar haline getirmektedir. Bu projede, p-tert-bütil-kaliks[4]aren-piridindiamid türevlerini ideal bir reaksiyon ortamında seçici olarak sentezlendi ve bu p-tert-bütil-kaliks[4]aren-Formlu nanolifleri piridindiamid türevlerinden elektroeğirme yoluyla elde edildi. Elde edilen bu makrosikllerin yapıları, spektroskopik teknikler (FTIR ve 1H-NMR) kullanılarak aydınlatıldı. Sentezlenen p-tert-bütil kaliks[4]arenepiridindiamid türevi nanolifler elektroeğirme yöntemi ile hazırlandı ve elde edilen nanolif yapıları SEM ve TEM analizi ile karakterize edildi. p-tert– bütil kaliks[4]aren pridindiamid nanofiberlerinin üretilmesiyle nanoteknolojide önemli yere sahip nanofiberlerin fiziksel avantajları kazandırıldı ve sulu çözeltielerdeki Boyar maddelerin (anyonik ve katyonik) giderilmesinde absorban olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The fact that calixarene has a ring-shaped cage-like structure and can be used in various fields as its derivatives can be produced indefinitely. These are gained new features in the production of ion-selected electrodes, as column filling material, as sensors, as chiral and achiral catalysts, in membrane studies, as enzyme-mimic and ion, molecule carrier, by immobilizing Fe3O4 magnetic nanoparticles and forming nanofibers by electrospin method. One of the most important advantages of nanofibers is the expansion of the surface area of the molecule and the possibility of different areas of use (membrane, carrier surface). As the diameter of fibers obtained from high molecular weight structures is reduced from microns to nanometers, various properties emerge. These include high surface-to-volume ratios, improved surface properties, and mechanical performance superior to any known form of material. These properties make nanofibers ideal candidates for many important application areas. In this project, p-tert-butyl-calix[4]arene-pyridinediamide derivatives were selectively synthesized in an ideal reaction environment, and these p-tert-butyl-calix[4]arene-Formed nanofibers were obtained from pyridinediamide derivatives by electrospinning. The structures of these synthesized macrocyclic compounds were elucidated using spectroscopic techniques (FTIR and 1H-NMR). The synthesized p-tert-butyl calyx[4]arenepyridinediamide derivative nanofibers were prepared by electrospinning method and the resulting nanofiber structures were characterized by SEM and TEM analysis. By producing p-tert–butyl-calix[4]arene pyridindiamide nanofibers, The physical preferences of nanofibers, which have an important position in nanotechnology, were gained and they were used as an absorbent in the removal of dyestuffs (anionic and cationic) in aqueous solutions.