A study on the synergistic antibacterial effects of CTAB-capped silver nanoparticles and antibiotics
CTAB-kaplı gümüş nano parçacıkların ve antibiyotiklerin sinerjistik antibakteriyel etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 853065
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Antibakteriyel maddeler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan yapılardır. Bu alanda antibiyotikler en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemi olmalarına rağmen tedavi sürecinde bakteriler antibiyotiklere karşı direnç kazanabilmektedirler. Antibiyotik direnci insan sağlığı açısından büyük tehlike arz etmektedir. Bu nedenle antibiyotiklerin yerini alacak veya antibiyotik kullanımını azaltmaya alternatiflere yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Antibakteriyel özellikleri nedeniyle gümüş nanoparçacıkların tek başlarına veya antibiyotiklerle birlikte kullanımları bakteriyel enfeksiyonların giderilmesinde başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu çalışmada ortalama 28.8 nm büyüklüğünde CTAB-kaplı gümüş nanoparçacıklar (AgNP'ler) sentezlenmiş ve bu parçacıkların antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir. AgNP'ler ve seçilmiş antibiyotikler arasında sinerji testleri yapılmıştır. Bu çalışmada antibiyotik olarak siprofloksasin, vankomisin, amoksisilin, rifampisin ve linezolid seçilmiştir. Bu antibiyotik-AgNP kombinasyonlarının Escherichia coli (ATCC 25922), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027), Bacillus subtilis (ATCC 6633) ve Streptococcus sanguinis (ATCC 29677) bakterilerine karşı etkileri çalışılmıştır. AgNP'ler amoksisilin ile E. coli'ye karşı ve linezolid ile S. sanguinis'e karşı sinerjistik etki göstermiş ancak vankomisin ile S. aureus'a karşı ve rifampisin ile B. subtilis'e karşı bu etki gözlemlenmemiş olmasına rağmen AgNP'lerin varlığı bakterileri inhibe etmek için gereken antibiyotik miktarının azalmasına katkıda bulunmuştur. Son olarak AgNP'ler siprofloksasin ile E. coli ve P. aeruginosa'ya karşı ve rifampisin ile S. aureus'a karşı herhangi bir sinerjistik veya indiferan etki göstermemiştir. CTAB-kaplı AgNP'lerin varlığı, bireysel antibakteriyel aktivitelerini arttırmadan, ile B. subtilis'e karşı gerek duyulan rifampisin ve S. aureus'a karşı gerek duyulan vankomisin dozajını azaltmıştır. Öte yandan, bu AgNP'ler, E. coli'ye karşı gerekli amoksisilin ve S. aureus'a karşı gerekli linezolid dozajını azaltırken sinerjistik olarak antibakteriyel aktivitelerini arttırmıştır. Dolayısıyla CTAB-kaplı AgNP'lerin, E. coli'ye karşı amoksisilin, S. sanguinis'e karşı linezolid, B. subtilis'e karşı rifampisin ve S. aureus'a karşı vankomisin ile kombine edilerek bu antibiyotiklere karşı dirençle mücadele edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antibacterial agents are used to treat bacterial infections. Although antibiotics are the most common choice to treat bacterial infections, over time, bacteria can develop resistance to them, posing a significant risk to public safety. Hence, attempts have been made to replace antibiotics or reduce their dosage. Silver nanoparticles (AgNPs) and their combinations with antibiotics in clinical use have shown promise due to their antibacterial activity. In this study, CTAB-capped AgNPs with an average size of 28.8 nm was synthesized and tested for their individual antibacterial activities. The synergy tests were conducted where AgNPs were combined with the antibiotics, including ciprofloxacin, vancomycin, amoxicillin, rifampicin and linezolid. The antibiotic-AgNPs combinations were tested against Escherichia coli (ATCC 25922), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027), Bacillus subtilis (ATCC 6633) and Streptococcus sanguinis (ATCC 29677). The results showed that AgNPs have a synergistic relation with amoxicillin against E. coli and linezolid against S. sanguinis but not with vancomycin against S. aureus and rifampicin against B. subtilis. However, the presence of AgNPs reduced the required amount of antibiotics to inhibit the studied bacteria. It was found that AgNPs, which were capped with CTAB, did not exhibit any synergistic or indifferent relationship with ciprofloxacin against E. coli and P. aeruginosa, nor with rifampicin against S. aureus. However, the presence of these AgNPs reduced the amount of rifampicin required to fight B. subtilis and vancomycin required to fight S. aureus, without enhancing their individual antibacterial activity. Furthermore, when combined with amoxicillin and linezolid, these AgNPs reduced the dosage required to fight E. coli and S. sanguinis, respectively, while also synergistically enhancing their antibacterial activity. Therefore, it was concluded that CTAB-capped AgNPs could be used in combination with amoxicillin against E. coli, linezolid against S. sanguinis, rifampicin against B. subtilis, as well as vancomycin against S. aureus to fight with antibiotic resistance.