Türkiye'de yaşayan ortaokul düzeyindeki yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal beceri ve okula uyumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining the social skill and school adaptation of secondary school level foreign national students living in Turkey according to various variables
  1. Tez No: 853081
  2. Yazar: BEYZA NUR TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ortaokul düzeyindeki yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal beceri ve okul uyumlarını yordamada ebeveynlerin psikolojik esneklik, bilinçli farkındalık ve öz şefkatlerinin rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemi, Ankara'nın Altındağ, Mamak ve Yenimahalle ilçelerindeki 10 ortaokulda öğrenim gören 314 yabancı uyruklu öğrenci ve 314 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu (Arapça), Walker- McConnell Sosyal Yeterlik ve Okula Uyum Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu II (Arapça versiyon), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (Arapça versiyon) ve Öz Şefkat Ölçeğidir (Arapça versiyon). Psikolojik esneklik, bilinçli farkındalık ve öz şefkatin demografik değişkenlere göre (yaş, ebeveyn cinsiyeti, eğitim düzeyi, uyruk ve Türkiye'de yaşam süresi) farklılık gösterip göstermediği, aynı şekilde Sosyal Beceri ve Okula Uyumun öğrenci cinsiyeti, ebeveyn eğitim düzeyi, sınıf düzeyi, uyruk ve Türkiye'de yaşam süresine göre farklılık gösterip göstermediği, Bağımsız Örneklemler için T- Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenlerin sosyal beceri ve okula uyumu anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığı Regresyon analizi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenlerin kendi aralarındaki ilişki ise Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, araştırmanın hiçbir bağımsız değişkeni sosyal beceri ve okula uyumu anlamlı düzeyde yordamamaktadır. Ebeveynlerin psikolojik esnekliği demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşmamıştır. Ebeveynlerin bilinçli farkındalıkları ve öz şefkatleri cinsiyete, yaşa ve Türkiye'de yaşam süresine göre anlamlı farklılık göstermezken; eğitim düzeyine ve uyruğa göre anlamlı farklılık göstermiştir. Yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal beceri ve okula uyumları cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterirken; diğer demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Psikolojik esnekliğin bilinçli farkındalık ve öz şefkat ile anlamlı ilişkili olduğu bulunurken, bilinçli farkındalık ve öz şefkat arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of parents' psychological flexibility, mindfulness, and self-compassion in predicting the social skills and school adaptation of foreign national secondary school students in Turkey. The sample of the research consists of 314 foreign national students and 314 parents studying in 10 secondary schools in Altındağ, Mamak and Yenimahalle districts of Ankara. The data collection tools of the study include the Personal Information Form (in Arabic), Walker-McConnell Social Competence and School Adjustment Scale, Acceptance and Action Questionnaire II (in Arabic), Mindful Attention and Awareness Scale (in Arabic), and Self Compassion Scale (in Arabic). Whether psychological flexibility, mindfulness, and self compassion vary according to demographic variables (age, parent gender, education level, nationality, and length of life in Turkey), similarly whether social skills and school adaptation differ according to student gender, parent education level, grade level, nationality, and length of life in Turkey have been examined using Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). Regression analysis has been conducted to investigate whether independent variables predict social skills and school adaptation significantly. The relationship between independent variables has been analyzed using correlation analysis. According to the findings, none of the independent variables predict social skills and school adaptation significantly. The psychological flexibility of parents does not significantly differ according to demographic variables. While parents' mindfulness and self-compassion do not significantly differ according to gender, age and length of life in Turkey, they vary significantly according to education level and nationality. While the social skills and school adaptation of foreign national students show significant differences according to gender, they do not significantly differ according to other demographic variables. While psychological flexibility is found to be significantly associated with mindfulness and self-compassion, a significant relationship is also found between mindfulness and self-compassion.