Kafkas bal arısında (Apis mellifera caucasica) varroa parazitine karşı direnç için seleksiyon farkının belirlenmesi
Determining the selection difference resistance against varroa parasite resistance against varroa parasite of caucasian honey bee (Apis mellifera caucasica)
- Tez No: 853099
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kafkas bal arısı (Apis mellifera caucasica) kolonilerinde varroa (Varroa destructor) yüküne göre seleksiyon farkını bulmak amacı ile 200 kolonilik bir arılık içerisinden koloni popülasyonu ve yavru alanları benzer sayıda olan 50 koloni çalışma için seçilmiştir. Seçilen bu kolonilerdeki varroa yükü pudra şekeri sallama metodu ile belirlenmiş olup üç ve daha az sayıda varroa yükü bulunan koloniler dirençli, diğerleri ise dirençsiz olarak kaydedilmiştir. Aynı yerde ve aynı koşullar altındaki deneme ve kontrol kolonileri kışlamaya bırakılmıştır. Çalışmada kullanılan deneme ve kontrol kolonilerinde varroa sayıları pudra şekeri yöntemi ile sayılarak yeniden belirlenmiş ve iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Kalan 46 koloniden 25'i varroa parazitine karşı dirençli 21'i dirençsiz koloni olarak öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to determine selection differential according to varroa (Varroa destructor) load in Caucasian honey bee (Apis mellifera caucasica) colonies and 50 colonies with similar colony populations and brood areas were selected for the study from an apiary of 200 colonies. The varroa load in these colonies was determined by powdered sugar shaking method and colonies with three or less varroa loads were recorded as resistant and the remaining non-resistant. The experimental and control colonies were overwintered in the same place and under the same conditions. The numbers of varroa in the experimental and control colonies used in the study were re-determined by counting with the powdered sugar method and compared between the two groups. Out of the remaining 46 colonies, 25 colonies were resistant to varroa parasite and 21 colonies were predicted as non-resistant colonies.