Genel amaçlı bilgisayar denetimli teleks ve telefon santralı
- Tez No: 8532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZ! İşletmelerde kullanılan ve günümüzde“büro makineleri”olarak adlandırılan aygıtlar, işletmenin merkezi bilgisayar sistemine başlanarak kullanılabildiklerinde; hem kendi tasarım sınırlarını aşan işlevsel yetenekler kazanmakta,, hem de kullanım etkinlikleri çok artmaktadır. Bu calismada söz konusu uygulama Teleks-Bilgisayar ve Telefon Santralı- Bilgisayar tümleşimi çerçevesinde ayrı ayrı gerçekleştirilmiş ve örneklenmiştir. Sözü edilen bilgisayar herhangi bir isletmede kullanılabilecek genel amaçlı ve cok kullanıcılı bir bilgisayar sistemi olarak düşünülmüş» teleks aygıtı ve telefon santralı ise çalışmada tasarlanmıştır. Günümüzde kullanılan teleks aygıtları bilgisayarla iletişim kuracak biçimde tasarlanmış olmadıklarından var olan teleks aygıtını tümüyle dışlayan elektronik teleks aygıtı tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan aygıt bellek içermekte ve bilgisayarla seri iletişim kurmaktadır. Özel elektronik telefon santralı bilgisayar denetimine çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Böylece, görüşmelerin denetimi ve ücretlendirme bilgisayar tarafından yapılabilmekte ve bilgisayar aracılığı ile çağrı olanaklı olmaktadır- Tasarımda mekanik anahtarlar ve hat trafoları yerine yarıiletken öğeler kullanılmıştır. Sözü edilen santral bilgisayardan bağımsız da çalışabilmektedir. i i
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the equipment used in office environment, namely“office equipment”. could be used in on-line connection with the central computer system of that organization, they gain new functional capabilities exceeding their natural design goals and their efficiency is increased considerably. In this work, the above mentioned approach implemented demonstrated in Telex-Computer and Telephone Exchange- Computer integration. The computer is assumed to be a general purpose muit i -user computer system used in any organizations, the telex and exchange units are designed in the context of this work. Since the ordinary telex machines are not designed to be used in on-line computer control, a totally new electronic telex machine is designed- The new telex machine has its own memory And is capable of serial communication with the computer - The exchange unit is designed for on-line computer control » Hence, both the control actions and pricing can be done by the computer and computer can do the dialing. The mechanical relays and line transformers &rs replaced by semiconductor circuit elements in the design- The exchange unit can also be operated without the computer - 111