Matematik öğretmenlerinin derslerde okul bahçelerinin kullanımına yönelik görüşleri
Mathematics teachers' opinions on the use of school gardens in lessons
- Tez No: 853113
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma ilköğretim matematik öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarından biri olan okul bahçelerini derslerinde kullanma durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Durum çalışması yöntemi bir konunun ayrıntılarıyla ele alınabilmesini sağlayan bir nitel araştırma yöntemidir. Amaca uygun olarak bu çalışmada tercih edilmiştir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında gerçekleştirilen çalışmaya MEB ortaokullarında görev yapan 27 matematik öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak okul bahçelerinin matematik derslerinde kullanımına dair verileri elde etmek hedeflenerek hazırlanan, açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan veriler alt problemlere ait bölümlerde kategori ve kodlar oluşturularak verilmiştir. Çalışma sonunda öğretmenlerin çoğunlukla matematik derslerinde okul bahçesi kullanımını tercih ettiği ve desteklediği ancak derslerinde okul bahçesini kullanırken bazı problemlerle karşılaştıkları sonucuna varılmıştır. Okul bahçelerinde yapılan öğretimin öğrencilere bilişsel, duyuşsal ve devinişsel olarak katkı sağladığına dair öğretmen görüşleri olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenler, bahçede ders işleyebilmek için hazır materyaller olması ve okul dışı öğretime dair MEB'in hazır ders planları kılavuzu yayınlaması önerisinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine whether primary school mathematics teachers use school gardens, one of the out-of-school learning environments, in their lessons. In order to discuss the subject in detail in accordance with the purpose, the case study method, one of the qualitative research methods, was preferred. 27 mathematics teachers working in MEB secondary schools participated in the study, which was carried out in the fall semester of the 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form consisting of open-ended questions, prepared to obtain data on the use of school gardens in mathematics lessons, was used as a data collection tool in the study. The data obtained as a result of the interview were analyzed with content analysis. The data obtained was given by creating categories and codes in the sections of the sub-problems. At the end of the study, it was concluded that teachers mostly preferred and supported the use of school gardens in mathematics lessons, but they encountered some problems. It has been revealed that there are teachers' opinion that teaching in school gardens contributes to students cognitively, affectively and kinesthetically. Teachers suggested that there should be ready-made materials for teaching in the garden and that the Ministry of Education should publish a guide for ready-made lesson plans for out-of-school teaching