Rıchard Florida'nın yeni kentsel kriz yaklaşımı: İstanbul örneğinde incelenmesi
Richard Florida's new urban crisis approach: Examining it in the case of Istanbul
- Tez No: 853157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması, yeni teknolojik gelişmeler ve bu teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği toplumsal değişimler ile küreselleşme ve kapitalizm doğrultusunda yaşanan kümelenme kentsel yaşamda önemli değişikliklere sebebiyet vermiştir. Richard Florida tarafından ortaya konulan 'Yeni Kentsel Kriz' kavramında gelişmiş ülke kentlerinde küreselleşme ve kapitalizm etkisi ile kent merkezinde yaşanan değişim ve dönüşümün etkileri araştırılmakta; soylulaştırma, eşitsizlik, yoksulluk, küresel kentleşme kavramları, bu kavramlar doğrultusunda kentlerde yaşanan olumlu ve olumsuz değişimler, ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların çözüm yollarının neler olduğu irdelenmektedir. Florida tarafından, kentleşme süreçlerini İstanbul'dan önce yaşamış Amerika kentlerinden hareket edilerek oluşturulan 'Yeni Kentsel Kriz' kavramsallaştırılmasının soylulaştırma ve küreselleşme bağlamında şekillendirilmiş olması; soylulaştırma ve küreselleşme doğrultusunda gelişmesini sürdüren İstanbul açısından değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Florida tarafından Amerika kentleri bağlamında ortaya konulan 'Yeni Kentsel Kriz' yaklaşımının ne şekilde ele alındığının ve bu yaklaşımın İstanbul açısından geçerliliğinin irdelenmesidir. Çalışmada Florida tarafından yeni kentsel kriz yaklaşımı irdelenmekte ve bu yaklaşım, küresel bir kent haline gelmiş olan İstanbul açısından değerlendirilmektedir. Çalışmada, Florida tarafından Amerika kentleri bağlamında ortaya konulan süreçler ile İstanbul'un kentleşme aşamalarında yaşanan süreçlerin benzeştiği varsayımından hareket edilmiştir. Bu varsayım doğrultusunda yeni kentsel kriz yaklaşımında ifade edilen soylulaştırma ve kentsel dönüşümün beraberinde getirdiği yerinden edilme süreçleri, eşitsizlik ve yoksulluğun benzer olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid growth worldwide, new technological developments and the social events brought about by these technological developments, as well as the clustering of globalization and capitalism, are the causes of significant changes in life. In the concept of 'New Urban Crisis' introduced by Richard Florida, the changes experienced in the cities with the influence of globalization and capitalism in the cities of developed countries and the consequences of what is used are investigated; The concepts of gentrification, inequality, poverty, global urbanization, the positive and negative changes experienced in cities within the framework of these concepts, the problems that arise and the solutions to these problems are examined. Gentrification and globalization have shaped the conceptualization of the 'New Urban Crisis' by Florida, by moving urbanization processes from the American cities that existed before Istanbul; Developments in the field of gentrification and globalization have continued and reached a point where it would be appropriate to evaluate it from the perspective of Istanbul. The main purpose of this study is to examine how the 'New Urban Crisis' approach, which emerged with the emergence of American cities by Florida, was handled and the equivalent of this approach in Istanbul. In the study, the emergence of new crises in Florida and the perspective of Istanbul, which has become a global city with this approach, are evaluated. In the study, the urbanization sections of Istanbul were moved from the expanding similar environment with the opportunities created by American cities by Florida. In this region's emerging crisis approach, fragments from areas brought about by gentrification and open space, inequality and vulnerability appear to be similar.