Sinema eserlerinde bağlantılı hak sahipliği
Related rights in the works of cinema
- Tez No: 853178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY GÖKDEMİR TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Diğer sanat eseri türlerinden çok uzun süre sonra, 19'uncu yüzyılın sonlarında ortaya çıkan sinema, tüm teknolojik gelişmelere rağmen günümüzde de hala en etkili kitle iletişim araçlarından biridir. Geleneksel sanat eserlerine nazaran daha geç ortaya çıkmasıyla bir hukuki statü ve hukuki koruma kazanması birçoğundan daha geç olmuştur ve teknolojik gelişmeler ışığında fikri mülkiyet hukuku içerisinde kendisine bir yer kazanmıştır. Bu çalışmada ve sinema eserinin tarihi gelişimi ve hukuki gelişimine ilişkin genel bilgiler verilmiş, sinema eserinin unsurları, Türk hukukunda sinema eseri kavramı ve eser olarak koruma şartları, sinema eseri niteliği tartışmalı yapımlar incelenmiştir. Sinema eserlerinde eser sahipliği ve türleri, sinema eser sahibinin hakları, bağlantılı eser sahipliği ve bağlantılı haklar kavramı ve hukuki niteliği, bağlantılı hak sahipleri, sinema eserlerinde bağlantılı hak sahipliği ve film yapımcısının hakları ve bağlantılı hakların ihlali halinde açılabilecek davalar ve yaptırımları, mevzuat ve doktrindeki görüşler ele alınarak anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerging in the last part of 19th century, much later than the other art forms, cinema is still one of the most effective means of mass communication in spite of all the technological advancements. Due to emerging much later than the conventional works of art, obtaining a legal status and legal protection later than most and in light of technological advancements, cinema earned itself a place in Intellectual Property Law. In this study, history of works of art and history of cinema are explored, the definition of work of cinema in Turkish Law and prerequisites of protection for works of art in Turkish Law and qualification of cinema works of controversial nature are discussed. And subjects such as; ownership of rights in the works of cinema, rights of the author in the works of cinema, ownership of related rights, related rights as a notion and the legal status of related rights, related rights owners, related rights in the works of cinema and rights of the film producer, legal actions and legal sanctions that can be executed in case of breach of such rights,are discussed in light of legislation and doctrinal opinions.