Muğla için güneş ışınımının ölçülmesi ve analizi
- Tez No: 85319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT G. AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
n ÖZET MUĞLA ÎÇİN GÜNEŞ IŞINIMININ ÖLÇÜLMESİ VE ANALİZİ OĞUZ Çağdaş Yüksek Lisans Tezi, Fizik Şubat, 1999 Bu çalışma kapsamında, yatay yüzeye gelen güneş ışınımım ölçmek için bir ölçüm sistemi Muğla Üniversitesi Fizik Bölümü'ne kurulmuş, bir yıllık ölçümler alınmış ve bu ölçümlerin analizi yapılmıştır. Kipp & Zonen (CM 11) tipi piranometre (pyranometer) ile alman, yatay yüzeye gelen global güneş ışınımı ölçümleri incelenmiş, bu ölçümler dakika bazmda saniyede 25 okuma ortalaması alınarak kaydedilmiştir. Dakikalık, saatlik, günlük ve aylık güneş ışınımı değerleri elde edilerek, Muğla yöresi için toplam güneş ışınımı; saatlik, günlük ve aylık bazda bulutluluk faktörü gibi iklimsel parametreler belirlenmiştir. Bu veriler, atmosfer dışma gelen değerlerle karşılaştırılarak normalize edilmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Elde edilen bu verilerin ışığı altında Muğla için korelasyonlar kurulmuştur. tc:]^xsEKĞĞ:ı~Th:,^
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MEASUREMENT AND THE ANALYSIS OF SOLAR RADIATION FOR MU?LA O?UZ Çağdaş M.Sc. in Physics February, 1999 In this study, a system to measure the global solar radiation on a horizontal surface is installed to the Physics Department of Muğla University and one year measurements and the analysis are carried out. The measuring system is a Kipp & Zonen (CM 11) type pyranometer and the measurements are recorded in every minute as the average of 25 reading in a second. Using the data recorded in every minute, hourly, daily and monthly clearness index parameters are found for Muğla. The data is normalized using the extraterrestrial solar radiation values. Using the data of bright sunshine hours Angstrom type correlations are derived for Muğla.