İstanbul'un kültürel kimliğinin sokak lezzetleri üzerinden okunması
Reading the cultural identity of Istanbul through street tastes
  1. Tez No: 853191
  2. Yazar: EYÜP UTKU AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE NURCAN YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sokak lezzetleri tüm dünyada çekiciliği ile popüler olmuş ve tarihi çok eskilere kadar dayanan bir olgudur. Ülkelerin mutfak kültürlerinin kendilerine özgü olmasının yanında sokak lezzetleri yönünden de farklılıklar bulunmaktadır. Yemeklerde kullanılan malzemeler, pişirme teknikleri, iklim koşulları, ürünlerin çeşitliliği, geleneksel kültürler, demografik özellikler ve alışkanlıklar mutfak kültürünü etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Sokak lezzetleri de bu farklılıklar sayesinde her ülkede o bölgeye özgü bir kültür olarak doğmaktadır. Bu sayede toplumlarda sokak lezzetlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bu lezzetlerin bölgelerin kültürel kimliğini yansıtabildiği görülmektedir. İstanbul, sokak lezzetleri barındırma bakımından dünyada oldukça önemli bir yerde olmaktadır. İstanbul, her yıl dünya çapında turist ziyareti yapılan bir şehir olmasıyla birlikte tarihiyle, mimari yapılarıyla ve kültürel öğeleriyle önde gelmektedir. Bu araştırmada, sokak lezzetlerinin İstanbul'un kültürel kimliğinin üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu kültür içerisinde yer alan sokak lezzetleri satıcı veya üreticilerinin görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırmaya İstanbul'un kültürel açıdan tarihi bölgeleriyle ve sokak lezzetleriyle anılan Fatih, Beyoğlu, Eminönü ve Beşiktaş semtlerinde sokak lezzeti satıcı veya üreticisi olan 17 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Sokak lezzetlerinin şehrin kültürüne etkisinde gelenekselliğin ön planda olup bölgelerin konumlarının kültürel etkileri farklılaştırdığı tespit edilmiştir. Yapılan görüşmeler ve elde edilen bulgular ışığında konuya dahil olan sokak lezzeti satıcıları, üreticileri, tüketiciler ve gelecekte bu konuya benzer çalışmalar ortaya koyacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Street delicacies have become popular all over the world with their attractiveness and are a phenomenon that dates back to ancient times. In addition to the unique culinary cultures of countries, there are also differences in terms of street delicacies. Ingredients used in meals, cooking techniques, climatic conditions, diversity of products, traditional cultures, demographic characteristics and habits are some of the factors that affect culinary culture. Thanks to these differences, street flavors emerge as a culture specific to that region in each country. In this way, with the emergence of street flavors in societies, it is seen that these flavors can reflect the cultural identity of the regions. Istanbul is in a very important place in the world in terms of hosting street delicacies. Istanbul is a city visited by worldwide tourists every year, and it stands out with its history, architectural structures and cultural elements. This research aims to determine the effects of street delicacies on the cultural identity of Istanbul and to reveal the opinions of street delicacies sellers or producers within this culture. 17 people who are street food vendors or producers in the Fatih, Beyoğlu, Eminönü and Beşiktaş districts of Istanbul, which are known for their culturally historical regions and street tastes, participated in the research. The data obtained was examined with content analysis. It has been determined that traditionalism is at the forefront in the effect of street flavors on the city's culture, and the locations of the regions differentiate the cultural effects. In the light of the interviews and the findings obtained, suggestions were made to street food vendors, producers, consumers and researchers who will conduct similar studies in the future.