Ekosofi T ve Yoga Sutralar'da çevre etiği: Karşılaştırmalı bir analiz
Ecosophy T and environmental ethics on Yoga Sutras: A comparative analysis
- Tez No: 853193
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KAĞAN ŞAKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsan faaliyetleri sebebiyle doğadaki ekolojik denge bozulmaktadır. Klasik çevre korumacı yaklaşımlar çevre sorunlarını gidermekte yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple çevre korumacı yaklaşıma karşılık radikal ekolojik yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Derin ekoloji ise radikal ekoloji yaklaşımlarından biridir. Öncelikle Arne Naess tarafından geliştirilen derin ekoloji düşüncesi; kirlilik, kaynakların kullanımı, nüfus gibi açılardan klasik çevre korumacı yaklaşımlardan ayrılmaktadır. Derin ekoloji yaklaşımına göre çevre sorunlarına yaklaşımlar temelde sığ ve derin olarak ikiye ayrılmaktadır. Sığ ekoloji daha çok insanmerkezci çevre bakış açısına sahip olmakla nitelendirilmiştir. Derin ekoloji ise insan ve çevre arasında daha derin bağlar kurulması gerektiğini önermektedir. Naess'e göre, derin ekoloji bir tür kişisel felsefeler olan ekosofilerle desteklenmelidir. Naess, kendi ekosofisine Ekosofi T adını vermiştir. Ekosofi T'de kendini gerçekleştirme, özdeşleşme, biyosferik eşitlik gibi kavramlar ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Ekosofi T'de kullanılan kavramlar bir tür kendini gerçekleştirme yolu olan yogada kullanılan kavramlarla benzerlik göstermektedir. Yoga Sutralar, yoganın temel metinlerinden biridir. Patanjali tarafından yazıya aktarılan Yoga Sutralar'da yoga uygulaması, yoganın temel basamakları ve kuralları açıklanmıştır. Bu sebeple bu çalışmada Ekosofi T ve Yoga Sutralar'daki benzerlikler saptanmıştır. Çalışmanın amacı Ekosofi T ve Yoga Sutralar'daki benzer kavramları incelemektir. Bu kapsamda, çalışmada öncelikle derin ekoloji ve Ekosofi T incelenmiştir. Sonrasında yoga ve Yoga Sutralar üzerinde durulmuştur. Son olarak ise Ekosofi T ve Yoga Sutralar'daki benzerlik ve farklılıklara değinilmiş ve detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the human activities the ecological balance is distrupted. The classical environmental protectionist approaches are inadequate to solve the environmental problems. For this reason, the radical ecological approaches have emerged against environmental protectionist approaches. The deep ecology is one of the radical ecological approaches. Firstly, deep ecology that has developed by Arne Naess differs from classical environmental protectionist approaches in aspects such as pollution, the usage of sources and population. According to the deep ecology, approaches to environmental problems are basically divided in two as shallow and deep ones. The shallow ecology is mostly characterized human-based environmental perspective. On the other hand, the deep ecology suggests that deeper connections must be established between human and the nature. According to Naess, deep ecology must be supported with ecosophies that a kind of personal philosophies. Naess, named his ecosophy as Ecosophy T. Concenpts such as self-realization, identification and biospheric equality come to the fore in Ecosophy T. At the same time, the concepts used in Ecosophy T are very similar to the concepts used in yoga, which is a kind of self-realization path. Yoga Sutras is one of the foundational text of yoga. Yoga practice, basic steps and rules of yoga are explained in the Yoga Sutras written by Patanjali. Fort his reason, in this study, similarities in Ecosophy T and Yoga Sutras are determined. The aim of study is to examine similar concepts in Ecosophy T and Yoga Sutras. In this context, deep ecology and Ecosophy T are examined firstly in this study. Afterwards, yoga and Yoga Sutras are emphasized. Finally, the similarities and differences between Ecosophy T and Yoga Sutras are mentioned and detailed.