Pandemi sürecinde e-ticaret uygulamasının evrildiği yeni ortaklıklar: Dördüncü taraf lojistik
New partnerships where e-commerce application evolved during the pandemic process: Fourth party logistics
  1. Tez No: 853194
  2. Yazar: ÜLKÜ ÇELİK ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATIL TAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tüm dünyada yaşanan pandemi öncesi ve sonrası, pek çok farklı sektör farklı deneyimler yasamak zorunda kalmıştır. Bu süreçten ülkemizin de etkilenmemesi mümkün olmamıştır. Pek çok alışkanlığın değiştiği, dünyaya bakışların farklılaştığı bu süreç pek çok alanda negatif etki yaratırken e-ticaret gibi bazı alanlarda ise tahminlerin çok ötesinde gelişme yaşanmasına vesile olmuştur. Kapanma dönemlerinde olumsuz etkilenen yüz yüze ticaret yapısının aksine birçok sektörde e-ticaret pazar hâkimi haline gelmiştir. Kargo ve nakliye hizmetleri çeşitlenip ve gelişmiştir. Lojistik hizmetleri daha detaylanarak kapsamları da genişlemiştir. Yüz yüze ticaret yapmakta olan pek çok işletme de e-ticaret sürecine dâhil olarak devam eden kısıtlama ortamının olumsuz etkilerinden sıyrılmaya çalışmıştır. Bu çalışmamızda Pandemi sürecinde var olan ve özellikle e-ticaret kavramının net olarak ön plana çıktığı işletmeler ele alınmış, işletmelerin e-ticaret yapılarındaki değişimler, uyum sağlama hızları, yüksek kullanıcı sayısına sahip e-ticaret platformlarında gerçekleştirdikleri işlemlerde karşılaştıkları zorluklar gibi bir takım etkenler bazında sorgulanmıştır. Çalışma kapsamında yurt genelinde faaliyet gösteren büyük çaplı e-ticaret platformlarından mağaza açma hizmeti alıp bu e-pazaryeri platformu dâhilinde satıcı olarak faaliyet gösteren, küçük ve orta ölçekli 12 farklı İşletme incelenmiş, karşılıklı görüşmeler yapılarak gerekli veri toplanmıştır. Bu işletmelerin e-ticaret alanında ortaya koydukları performansın özellikle dördüncü taraf lojistik kavramı kapsamında gelişimi açıklanmaya ve ülkemiz ticari hayatında oldukça büyük bir paya sahip olan ve küçük ve orta ölçekteki işletmelerin, dördüncü taraf lojistik ortağı olarak bu işletmelerin ticari faaliyetlerini sürdürmelerini ve büyütmelerini sağlayan e-pazaryerlerindeki satıcı işletmelerin durumları irdelenmeye çalışılmıştır. Gerçek işletme ve gerçek e-ticaret uygulamalarından alınan verilerle sürecin ve dördüncü parti lojistik uygulamasının anlamlandırılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Before and after the global pandemic, various sectors around the world had to undergo different experiences. It was not possible for our country to remain unaffected by this process. Our country could not remain unaffected by this process. The process, in which many habits have changed and perspectives on the world have diversified, has brought about negative impacts in various fields. However, in certain sectors such as e-commerce, it has led to developments far beyond predictions. During lockdown periods, unlike the negatively affected face-to-face trade structure, e-commerce became dominant in many sectors. The shipping and transportation services diversified and advanced during the lockdown periods. Logistics services became more detailed, and their scopes expanded. Many businesses engaged in face-to-face trade also became involved in the e-commerce process, thereby overcoming the constraints of a more restrictive environment. In this study, businesses that particularly highlighted the concept of e-commerce during the pandemic were examined. Factors such as changes in businesses' e-commerce structures, their adaptation speeds, and challenges faced in transactions on high-traffic e-commerce platforms were investigated. The study focused on 12 different small and medium-sized enterprises that operate as sellers within large-scale e-commerce platforms by opening stores through the provided e-marketplace services. Data were collected through mutual interviews within the context of nationwide activities of these major e-commerce platforms. The development of the performance of these businesses in the field of e-commerce, particularly within the context of the fourth-party logistics concept, is explained. The study aims to examine the current situations of seller businesses on e-commerce platforms, which play a significant role in our country's commercial life and enable small and medium-sized enterprises to sustain and expand their commercial activities as fourth-party logistics partners. The understanding of the process and the implementation of the fourth-party logistics were made possible through data obtained from real businesses and real e-commerce applications.