Kalın film karma devre tekniği ile çokkatlı dizge tasarımı ve üretilmesi
- Tez No: 8533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Bu çalışma ASELSAN'da Simrad Optronics firmasından lisans alınarak üretilen LH-7800 Laser Mesafe ölçme Cihazı'nın geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu geliştirme iki ana hedefe yöneliktir. Birincisi maliyeti düşürmek, ikincisi ise ölçüm uşaklığını 10 km den 20 km ye çıkarmaktır. Bu hedeflere yönelik çalışma, değişik bir teknoloji ile üretilmiş olan bir karma devrenin aynısının ASELSAN 'da kaim film teknolojisiyle yeniden üretilmesini içermektedir. Bunun için de gösterge kartı ve mesafe ölçme kartı olmak üzere iki baskı devre kartı ile Mikroişleyici yazılımında da değişiklikler yapılmıştır. Geliştirilen karma devre 3 iletken yüzeyden oluşmuş ve bu durumda da 9 kez baskı yapmak gerekmiştir. Yeni Mesafe ölçme Cihazı'nın geliştirilmesinde SmartWork baskı devre hazırlama programı kullanılmıştır. Tasarım, yüzeysel tutturma ve kalın film üretim teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve böylece üretilen sistem, yapılan denemelerde 16000 metreye kadar ölçüm yapmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research work is conducted for the improvement of the LH-7800 Laser Rangefinder which has been licensed by Simrad Optronics to ASELSAN. The work has mainly two objectives; cost reduction and increasing the measurement range from 10 km to 20 km. The work performed includes the design and implementation of a new thick film hybrid circuit assembly in ASELSAN to replace its original counterpart produced with a different technology. To achieve the objectives, two printed circuit boards of the Laser Eangefinder, the rangecounter and the display circuit, and the software of the microprocessor have been modified. The hybrid assembly developed has three conductive layers and therefore nine screen printing processes were required. A printed circuit board design program, SmartHork was used to develop the nes? Bangefinder. The design was implemented using the surface mount and thick film technologies. Consequently the range of the Laser Rangefinder produced have been extended up to 16 km.