Kafes ve yer sisteminde yetiştirilen bronz hindilerin besi performansı yönünden karşılaştırılması
Comparison of fattening of bronze Turkeys feed in cage and floor systems
  1. Tez No: 85325
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kafes Ve Yer Sisteminde Yetiştirilen Bronz Hindilerin Besi Performansı Yönünden Karşılaştırılması İsmail ARSLAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 28 Bu araştırma, yer ve kafes sisteminde yetiştirilen bronz bindilerin besi performanslarının karşılaştırılması amacıyla 15 hafta süreyle, 1998 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'ne ait kümeste yürütülmüştür. Kafes ve yerde yetiştirilen bindilerin 15 haftalık besi dönemi sonunda canlı ağırlıklar arasındaki farklılıklar (P < 0.05) istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Kafes ve yer için elde edilen canlı ağırlık değerleri erkek, dişi ve erkek dişi için sırasıyla; 4393.6 ± 86.2, 4909.5 ± 75.9, 3091.6 ± 85.1, 3539.0 ± 68.2, 3743.0 ± 12.0 ve 4224.0 ± 12.1 g şeklinde olmuştur. Hindilerin canlı ağırlık değerleri yetiştirme sisteminden önemli ölçüde etkilenmiş(P < 0.05) olup, yerde yetiştirilenler besi dönemi sonunda toplam olarak daha âzla yem tüketmişlerdir. Elde edilen ortalama değerler fafes ve yer için sırasıyla; 1 1800.0 ± 57.0 ve 12359.0 ± 66.0 g. Saptanmıştır. Grupların yemden yararlanma katsaydanda istatistiki yönden önemli düzeyde farklılık göstermiştir(P < 0.05). Yerde yetiştirilen hindilerin yemden yararlanmaları (3.21 ± 0.08) kafeste yetiştirilenlerden daha iyi (3.71 ± 0.10) olmuştur. Yetiştirme sistemi hindilerin yemden yararlanma katsayılarım önemli ölçüde etkilemiştir. Sonuç olarak; bronz hindilerin kafeste yetiştirilmesi uygun olmadığı yer sisteminin beside daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Bronz hindi, zemin ve kafes sistemleri. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc. Thesis Comparison Of Fattening Of Bronze Turkeys Feed In Cage And Floor Systems Ismail ARSLAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science 1999, Page: 28 This experiment was carried out for IS weeks to compare feed consumption performance of bronze turkeys grown on floor and in case systems. It was found statistic differences (P < 0.05) between the body weights of turkeys grown on floor and in case systems. The values for body weights of turkeys grown on floor and in case systems were 4393.6 ± 86.2, 4909.5 ± 75.9, 3091.6 ± 85.1, 3539.0 ± 68.2, 3743.0 ± 12.0, and 4224.0 ± 12.1 g for male, female and combination of male and female, respectively. Body weights of turkeys were affected significantly (P < 0.05) by the systems they were grown (floor or cage); those grown on floor system consumed more food than those in cage system end of the feed period. The obtained values for feed consumption were 1 1 800.0 ± 57.0 and 12 359.0 ± 66.0 for cage and floor systems. The feed consumption index for these grown on floor (13.21 ± 0.08) was better than that for those in cage system (3.71 ± 0. 10). In the conclusion, the cage system is not suitable for bronze turkey to be grown and the floor systems is better for bronze turkey. KEY WORDS: Bronze Turkey, floor and Cage Systems. IV