Elyaf takviyeli polimer kompozitlerin delinmesi sırasında oluşan deformasyonları önlemek üzere bir metot geliştirilmesi
Developing a method to prevent deformations occurred during the drilling of fiber-reinforced polymer composites
  1. Tez No: 853263
  2. Yazar: AYDIN ALPEREN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde enerji kaynaklarının sınırlı olması ve alternatif güç kaynaklarının performans açısından yetersizliği, taşıtlarda ağırlık azaltma çalışmalarını ön plana çıkarmıştır. Çevre sorunlarına yönelik artan hassasiyetle birlikte zararlı emisyonların azaltılması da önem kazanmıştır. Bu bağlamda, plastik malzemelerin hafifliği, otomotiv sektöründe plastik türevi kullanımını teşvik etmektedir. Plastik malzemelerin mukavemet ve verimlilik değerlerini artırmak amacıyla takviye elemanları ile güçlendirilerek kompozit malzemeler elde edilmektedir. Endüstriyel parçaların birleştirilmesi amacıyla malzemelere delik delinmesi işlemi, yaygın bir imalat yöntemidir. Kompozit malzemelerin delinmesi malzeme kesitinde deformasyona, yüzey kalitesinin bozulmasına ve mukavemet kaybına neden olabilir. Bu deformasyonlar, elyaf takviyeli polimer kompozit bileşenlerinin performansını ve yapısal bütünlüğünü olumsuz yönde etkiler. Bu çalışmada, termoplastik kompozit delinmesinde oluşan deformasyonları en aza indirmek için yenilikçi bir fikstür tasarlanmış ve imal edilmiştir. Bu çalışmada, sürekli cam elyaf takviyeli polyamid-6 kompozit levhalar kullanılmış ve standart matkapta delme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen fiktür yardımıyla delik girişine farklı tutma kuvvetleri uygulanmış, farklı matkap dönüş hızı ve matkap ucu çaplarının deformasyonlara etkileri araştırılmıştır. Delme işlemi sonrası numunelerde meydana gelen delaminasyon ve yüzey deformasyonları incelenmiştir. Tutma kuvveti artışı delaminasyonların azalmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The limited availability of energy resources and the inadequacy of alternative power sources in terms of performance have brought weight reduction efforts to the forefront in vehicles today. With the increasing sensitivity to environmental issues, reducing harmful emissions has also become crucial. In this context, the lightweight nature of plastic materials encourages the use of plastic derivatives in the automotive sector. Composite materials are obtained by reinforcing plastic materials with reinforcement elements to increase their strength and efficiency. Drilling holes in materials for the assembly of industrial components is a common manufacturing method. The drilling of composite materials can lead to deformation, surface quality deterioration, and strength loss in the material section. These deformations adversely affect the performance and structural integrity of fiber-reinforced polymer composite components. In this study, an innovative fixture has been designed and manufactured to minimize deformations during the drilling of thermoplastic composite laminates.