Harran ovası koşullarında farklı ekim zamanlarının pamukta (Gossypium hirsutum L.) çiçeklenme, verim, verim unsurları ve erkencilik kriterlerine etkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of different planting dates on flowering, yield, yield components and earliness criteria of cotton at the Harran plain conditions
- Tez No: 85329
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Doktora Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA FARKLI EKİM ZAMANLARININ, PAMUKTA (Gossypium hirsutum L.) ÇİÇEKLENME, VERİM, VERİM UNSURLARI VE ERKENCİLİK KRİTERLERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Osman ÇOPUR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 186 Bu araştırma, 1996 ve 1997 yıllarında, Harran Ovası koşullarında, farklı ekim tarihlerinin (22 Nisan, 7 Mayıs, 22 Mayıs, 7 Haziran ve 22 Haziran) pamukta {Gossypium hirsutum L.) çiçeklerime ve meyvelerime, verim, verim unsurları ve erkencilik kriterlerine etkisini saptamak amacıyla, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında yürütülmüştür. Denemeler, tesadüf bloktan deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak düzenlenmiş ve bitki materyali olarak Stoneville-453 pamuk çeşidi ekilmiştir. Çalışma sonucunda: kutlu pamuk veriminin 190-485 kg/da arasında değiştiği, en uygun ekim tarihinin 20 Nisan-25 Mayıs arası olduğu; ekim geciktikçe, meyve dalı birinci nodüerinin verime katkı oranının arttığı, buna karşılık ikinci nodüerinin verime katkı oranının azaldığı; tna1f|rimi|m çiçeklenmenin, çiçeklenme suresinin 25. gününe doğru oluştuğu; ekimden ilk taraklanmaya, ilk çiçeklemneye kadar gün sayılan ve ilk meyve dalı boğum sayısı (node number) özelliklerinin erkencilik kriteri olarak seçilebileceği saptanmıştır. Ekimin gecikmesiyle, koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü ağırlığı, meyve dalı sayısı, 100 tohum ağırlığı ve lif indeksinin azaldığı; odun dalı sayısı, bitki boyu, çırçır randımanı, lülede tohum sayısı ve çenet sayısının arttığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler. Pamuk, Ekim Tarihi, Verim, Verim Unsurları, Çiçeklenme ve Meyvelenme Düzeni SÖK*»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF DIFFERENT PLANTING DATES ON FLOWERING, YIELD, YIELD COMPONENTS AND EARLINESS CRITERIA OF COTTON (Gossypium hirsutum L.) AT THE HARRAN PLAIN CONDITIONS Osman ÇOPUR Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1999, Page: 186 This research was carried out to determine the effects of different planting dates (22 April, 7 May, 22 May, 7 June and 22 June), at the Harran Plain conditions, on the flowering and fruiting, yield, yield components and earliness criteria of cotton (Gossypium hirsutum L.) at the research field of Harran University Faculty of Agriculture Department of Field Crops in years of 1996 and 1997. Experiments were randomized complete block design with four replications and Stoneville-453 cotton variety was planted as plant material. Results obtained indicated that: i) the seed cotton yield varied between 190 and 485 kg/da., ii) the most suitable planting date was between 20 April and 25 May, iii) as the planting dates delayed; while the contribution ratio of first nodes of sympodia to yield increased, the contribution ratio of second nodes of sympodia decreased, iv) the maximum flowering took place about on the 25th day of flowering and v) some factors including days from planting to first squaring, days from planting to opening of first flower and number node of first fruiting branch could be chosen as earliness criteria. With the delaying of planting date; number of bolls, boll weight, seed cotton weight per boll, number of sympodia, seed index, and lint index decreased; on the contrary, the number of monopodia, plant height, gmning-outturn, number of seed per locule and number of carpel increased. KeyWord. Cotton, Planting Date, Yield, Yield Component, Flowering and Fruiting Pattern