Şanlıurfa ili antep fıstığı işletmelerinin ekonomik analizi ve yeter gelir işletme büyüklüğünün tesbit edilmesi üzerine bir araştırma
A Study on economical analysis of pistachio farms and the determination of sufficient income farm size in Şanlıurfa province
  1. Tez No: 85328
  2. Yazar: MURAT ÇAKMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ ANTEP FISTIĞI İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE YETER GELİR İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜNÜN TESBİT EDİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Murat ÇAKMAKLI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanm Ekonomisi Anabilim Dalı 1999, Sayfa 70 Bu araştırmada, Şanlıurfa İli Merkez, Bozova, Birecik, Hilvan ve Halfeti ilçelerindeki Antepfıstığı işletmelerinin ekonomik analizi yapılmış ve yeter gelir işletme büyüklüğü tespiti edilmiştir. Araştırma alanım doğal faktörler ve tanm tekniği yönünden temsil eden 14 köyden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile 56 işletme ile anket yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre işletme arazisinin tamamı mülk arazidir. İşletmelerde ortalama nüfusu 7,43 kişidir. Bunun %56,49'unu erkek ve % 43,51 'ini kadınlar oluşturmaktadır. 7 ve yukarı yaştaki nüfusun % 80,10'u okuma-yazma bilmektedir. Aile işgücü varlığı erkek işgücü birimi cinsinden 6,96 Erkek İşgücü Birimi olarak hesaplanmıştır. Aktif sermayenin %21,96'sını toprak, %3,92'sini bina, %60,15'ini bitki, %8,28'ini alet-makine, %0,33'ünü hayvan, %5,36'sını döner sermaye oluştururken, pasif sermayenin ise tamamım öz sermaye oluşturmaktadır.İncelenen işletmelerde işletmeler ortalaması 1.382.884.000 TL olan GSÜD'nin % 98,71 'ini bitkisel GSÜD ve % 1,29'unu hayvansal GSÜD oluşturmaktadır. Toplam masrafların %41,95'i sabit, % 58,05'i de değişen masraflardan oluşmaktadır. İşletme basma gayri safî hasıla 1.436.259.000 TL olup bunun % 96,28'ni gayri safı üretim değeri, % 3,72'sini ikametgah kira bedeli oluşturmaktadır. İşletme ortalaması olarak saf hasıla 569.769.000 TL ve yine işletmeler ortalaması olarak rantabilite değeri % 0,82'dir. Tarımsal gelirin tamamını işletme içi tarımsal gelirden oluşturmakta olup, işletme basma ortalama tarımsal gelir 693.332.000 TL'dir. Aile gelirinin ise %84,45'i tarımsal gelirden %15,55'i ise tarım dışı gelirden meydana gelmekte olup, işletme basma ortalama aile geliri 821.011 TL'dir. Ayrıca 5 kişilik bir çiftçi ailesi için yeter gelirli işletme büyüklüğü; 28.08 dekar olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Antep fistığı, Ekonomik analiz, Brüt kar, Yeter Gelirli İşletme Büyüklüğü VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A STUDY ON ECONOMICAL ANALYSIS OF PISTACHIO FARMS AND THE DETERMINATION OF SUFFICIENT INCOME FARM SİZE İN ŞANLIURFA PRO VİNCE Murat ÇAKMAKLI Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economic Science 1999, Page: 70 In this study, The economical analysis and grawth of income sufficency of Antep pistachio enterprise has been fixed m the towns named Bozova, Birecik, Hilvan, Halfetli of Şanlıurfa city. 56 examples have been provided from 14 villages with the method of accidentially obtained examples. According to the results of the survey the land ownership of Gaziantep pistachio enterprise belongs to priwate bodies. The avarage number of those who are working m the enterprises are 7.43 persons. % 56.49 of those are males and % 43.51 are of females. % 8. 10 of those who are and over the age of 7 are illegible. The existance of family power has been calculated to be as 6.96 of manpowership. The active capital formation itselp consists % 24.96 as of land, % 3.92 as of building and % 60.15 as of plant and % 8.28 as of machinery equipments, % 60.33 as of stock breeding. VII vcvmıacö?mmKuniMi W>KüMANX4Syoif HERKİZ!The total expenses compnse % 41.95 fixed and % 58.05 difenng rates. The GNP is 1.436.259.000 TL % 96.28 is supposed to be. GPN and 3.72 is supposed to be Renting expenses for residence. The avarage institutional expense in the real product involves to be 569.769.000 TL. and it's rating value is % 8.2. The whole of the Agricultural income farms agricultural incomes within institutional fromework. The avarage agricultural income thus is 693.332.000 TL. family mcomes are mainly supposed to be % 84.45 from agricultural sector and the rest % 15.55 which is supposed to be out of Agricultural sector. The avarage family income is as of a result supposed to be 821.01 1 TL. Income sufgficency size of farm for a family who has five persons is fount 28.08 decar. KEY WORDS: Pistachio, Economic Analysis, Nat Encome, income Sufficency Growth. VIII