Değişik Amerikan asma anaçlarına perlette üzüm çeşidinin aşılanması üzerinde bir araştırma
An Investigation onto perlette grape cultivar grafted on different rootstocks
- Tez No: 85330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
n öz Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK AMERİKAN ASMA ANAÇLARINA PERLETTE ÜZÜM ÇEŞİDİNİN AŞILANMASI ÜZERİNDİ BİR ARAŞTIRMA Orhan ÇORUH Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana bilim Dalı 1999, Sayfa; 93 Bu çalışma, çekirdeksiz Perlette üzüm çeşidine uygun Amerikan asma anacının belirlenmesi amacıyla 1997 yılında îl özel İdare Müdürlüğüne ait Vali Akbulut Meyve Fidanlığında yürütülmüştür. Arastama materyali olarak Kober 5 BB, 1103 Paulsen ve 110 R anaçları üzerine aşılı Perlette üzüm çeşiti ele alınmış araştırmada kallus gelişme düzeyi, kaynaşma oram, sürgün gelişme düzeyi, kök gelişme düzeyi, kök sayısı ve affinite katsayısı ile L Sınıf fidan oram üzerine söz konusu anaçların etkileri incelenmiştir. Araştırmada alman sonuçlara göre Perlette üzüm çeşidi için önem sırasına göre 1103 Paulsen ve Kober 5 BB anaçları uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ONTO PERLİTTE GRAPE CULTIVAR GRAFTED ON DIFFERENT ROOTSTOCKS Orhan ÇORUH Harran Universty Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticulture 1999, Page: 93 This study was run out at Akbulut Fruit Nursery which belong to qoverner in 1997 to find out determination of suitable rootstocks for Perlette grape variety. Kober 5 BB, 1103 Paulsen and 110 R rootstocks which grafted by Perlette grape variety,were used as research material. In this experiment some effects ot rootstocks were determined such as; callus developmet rate, fusion rate, scion growth rate, root development rate, root number affinity rate, and frist class seedling plant rate. The obtained results 1103 Paulsen and Kober 5 BB rootstocks were determined for Perlette grape variety resrespectively.