Video oyunlarında uzamsal düşünmenin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of spatial thinking in video games from theperspective of geographical information systems
- Tez No: 853291
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYE NİHAN ÇABUK, DOÇ. DR. ENGİN KAPKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Video oyunlarının ve coğrafi bilgi sistemlerinin (CBS) ayrı ayrı uzamsal düşünme yeteneğine olumlu yönde katkı sağladığı bilinmektedir. Buna karşın; video oyunu türlerinin ve CBS bilgi düzeyinin nasıl bir etki yarattığı yönünde çalışma eksikliği bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, video oyunlarında uzamsal düşünme yeteneğini CBS çerçevesinden ele almaktır. Amaç doğrultusunda CBS deneyiminin ve farklı uzamsal seviyedeki video oyunlarının uzamsal düşünmeye etkileri incelenmiştir. Video oyunlarının ve CBS bilgisinin uzamsal düşünmeye pozitif yönde katkı sağladığı hipotezini test etmek için CBS bilgi düzeyleri ve video oyun deneyimleri çeşitlenen katılımcılara uzamsal düşünme testi uygulanmıştır. Video oyunlarının uzamsal açıdan seviyelerini belirlemek için 5 farklı uzmanla görüşme gerçekleştirilmiş ve uzman geri bildirimleri analiz edilerek video oyunları derecelendirilmiştir. Parametrik olmayan istatistik testleriyle katılımcıların uzamsal düşünme testindeki başarı puanları analiz edilmiştir. Sonuçlar, uzamsal açıdan yüksek seviyedeki video oyunlarının ve orta ve yüksek CBS bilgisinin uzamsal düşünmeye katkı sağladığını göstermiştir. Bu bulgular, düşük CBS bilgisinin başarıyı düşürdüğünü ve yüksek uzamsal seviyedeki video oyunlarını oynayan katılımcıların daha başarılı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, uzamsal düşünme ile ilgili çalışmalarda video oyunları deneyimi ve CBS bilgi düzeyleri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is known that video games and geographical information systems (GIS) contribute positively to spatial thinking ability. Despite that; there is a lack of studies on the impact of video game genres and GIS knowledge. The aim of this study is to consider the spatial thinking ability in video games from the GIS framework. For this purpose, the effects of GIS experience and video games at different spatial levels on spatial thinking were examined. In order to test the hypothesis that video games and GIS knowledge contribute positively to spatial thinking, a spatial thinking test was applied to participants whose GIS knowledge levels and video game experiences varied. In order to determine the spatial level of video games, interviews were conducted with 5 different experts and video games were rated by analyzing expert feedback. The success scores of the participants in the spatial thinking test were analyzed with non-parametric statistical tests. The results showed that spatially high level video games and intermediate and high GIS knowledge contribute to spatial thinking. These findings make it clear that low GIS knowledge lowers achievement and participants who play video games at high spatial level are more successful. Therefore, video games experience and GIS knowledge levels should be considered in studies on spatial thinking.