Elma tohumlarında bazı hormon uygulamalarının çimlenme oranı ve fide karakterlerine etkisi
Effect of some hormone applications on germination rate and seedling character in apple seeds
- Tez No: 853292
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Artan nüfus ve tarım alanlarının verimsiz kullanılması nedeniyle gıda ihtiyacının karşılanması giderek zorlaşmıştır. Buna karşılık artan bilimsel ve teknolojik gelişmeler tarım alanlarından elde edilen birim alandaki verimi artırabilmektedir. Bu gelişmelerden bir taneside bitki gelişim düzenleyiciler (homonlar) olup yapılan çalışmada IAA, NAA, IBA hormonları kullanılmıştır. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden olması sebebiyle elma bu çalışmada tercih edilmtir. Elma tohumlarına 3 farklı hormonun 6 farklı dozu uygulanmıştır. Elma fideleri ekimden 49 gün sonra sökülüp karakter ölçümleri yapılmış olup veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerden yola çıkılarak elma tohumlarında IAA hormonlarının çimlenme oranına ve kök, IBA hormonlarının ise gövde ve yaprak karakterlerini olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing population and inefficient use of agricultural land, meeting food demands has become increasingly challenging. However, advancements in scientific and technological fields have shown promise in enhancing productivity per unit area in agricultural lands. One of these advancements includes the use of plant growth regulators (hormones), such as IAA, NAA, and IBA. In this study, focusing on apples, given their status as one of the most consumed fruits globally, the application of three different hormones at six varying doses was carried out on apple seeds. After 49 days from planting, the apple seedlings were uprooted, and their characteristics were measured, followed by statistical analysis of the gathered data. The findings indicated that IAA hormones positively affected germination rates and root development in apple seeds, while IBA hormones showed positive effects on stem and leaf characteristics.