Soda kireç silika camlarında alternatif ergiticilerle yüzey modifikasyonu
Surface modifization of soda lime silica glasses by using alternative
- Tez No: 853301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DÖLEKÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cam ürünler otomotiv, beyaz eşya ve yapı alanlarında kullanılır. Bunlardan özellikle beyaz eşya sektöründe kullanılan camlar günümüzde önem kazanmıştır. Dokunmatik panellerin gelişmesiyle birlikte lekelenme direnciyle ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Yüzeydeki matlık derecesi parmak izinden dolayı oluşan lekelenmeyi azaltmaktadır. Günümüzde HF asit aşındırma, kumlama ve diğer mekanik aşındırma yöntemleri en çok kullanılan yüzey matlaştırıcı yöntemlerdendir. Kumlama yöntemi yüzeyi çizerek modifiye ettiği için mekanik özellikleri düşürmektedir. Diğer yandan asit aşındırma yönteminin insana ve doğaya birçok zararı bulunmakta işlem sonrası atık oluşmaktadır. Bu çalışmada ıslak kaplama uygulaması ile yüzey modifikasyonu amaçlanmıştır. Yöntem hazırlanan karışımın yüzeye kaplanması ve ısıl işlem aşamalarını içermektedir. Çalışılan sıcaklıklar temperleme sıcaklıklarına yakındır ve ısıl işlem süreci temperleme fırınında gerçekleştirilebilir. Yapılan çalışmalar sonucunda özellikleri belirlemek için yüzey pürüzlülüğü, parlaklık, mikrometre, TG/DSC, UV-Vis Geçirim ve SEM analizleri uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre en iyi sonuçlar talk grubu için 625 °C'de 1 saat ısıl işlem sonrası elde edilmiştir. Ayrıca uygulanan yöntem sonrası yüzeydeki tabakanın su çözünürlüğü ultrasonik temizleme işleminin yüzey pürüzlülüğü ve mikrometre ölçüm sonuçlarına etkisi incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass products are widely used in the automotive, white goods and construction fields. Among these, especially the glasses used in the white goods industry has gained importance today. A lot of research is conducted on resistance to staining with the development of touch panels. The degree of mattnes on the surface reduces staining caused by fingerprints. Today HF acid etching, sandblasting and other mechanical etching methods are the most commonly used surface mattification methods. Sandblasting methods reduce the mechanical properties because they modify the surface by scratching it. On the other hand acid etching method has many harms to humans and nature, waste generated after process. The aim of this study is surface modification with wet coating application. The method includes the stages of coating the prepared mixture on the surface and heat treatment. The temperatures worked are close to tempering temperatures and the heat treatment process can be carried out in the tempering furnace. As a result of the experimental studies; surface roughness, glossmeter, micrometer, TG/DSC, Uv-Vis Transmission and SEM analyzes were applied to determine the properties. According to the test results, the best results were obtained for talc mixtures after heat treatment at 625 °C for 1 hour. In addition water solubility of the layer on the surface after the applied method was evaluated by examining the effects of ultrasonic cleaning process on the surface roughness and micrometer measurement results.