PVC kapı ve pencere profillerini renk haslığı tayininde kullanılacak yaşlandırma odasının yapımı ve UV/VIS reflektometrenin geliştirilmesi
Construction of the sample treatment room used for the color testing of the PVC door-window frame elements and development of UV/VIS reflectometer
- Tez No: 85332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PVC KAPI VE PENCERE PROFİLLERİNİN RENK HASLIĞI TAYİNİNDE KULLANILACAK YAŞLANDIRMA ODASININ YAPIMI VE UV/VIS REFLEKTOMETRENİN GELİŞTİRİLMESİ Ziya GESOĞLÜ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dah 1999,sayfa:51 Bu çalışmada, güneş ışığı ve atmosferik şartlarda kalan PVC (Polivinilklorür) kapı-pencere elemaniannın zamanla renklenip renklenmeyeceği testleri yapıldı. Bunun için, Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde yine Gaziantep Üniversitesi Araştırma fonu' nun desteklediği bir proje ile PVC kapı ve pencere çerçeve elemaniannın renk haslığı testini yapmak için geliştirilen alet kullanıldı. Değişik firmalar tarafından ve değişik madde katkılı PVC kapı pencere elemanlarından 5x5 cm2 boyutlarında örnek parçalar bu aletin en önemli bölümü olan yaşlandırma odasında yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. İşleme tabi tutulan bu örnek parçalarla bu parçaların orijinallerinin ışığı yansıtma oranlarının, yine Fizik Mühendisliği bölümünde geliştirilen reflektometre yardımıyla, dalga boyuna göre grafikleri elde edildi. İşleme tabi tutulmuş ve orijinal örnekler için elde edilen bu grafikleri birbirleri ile karşılaştırmak suretiyle PVC kapı-pencere elemaniannın renklenip, renklenmeyeceği tespit edildi ve gerekli yorumlar yapıldı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CONSTRUCTION OF THE SAMPLE TREATMENT ROOM USED FOR THE COLOR TESTING OF THE PVC DOOR- WINDOW FRAME ELEMENTS AND DEVELOPMENT OF UV/VIS REFLECTOMETER. ZiyaGESOGLU Harran University Graduate School of Applied Science Department of Physics Science 1999, pagr.51 In this study, experiments have been earned out to determine wheather the sunlight and different atmospheric conditions cause to any change in the colors of the PVC (polivinilclorur) door-window frame elements or not To do mis, an apparatus developed and constructed in the Engineering Physics Department of Gaziantep University by the support of Research Fond Gaziantep University has been used Small sample pieces having the dimensions 5x5 cm2 taken from different PVC door-window elemente doped with different materials and produced by different firms were placed in the process room of the apparatus where the samples were treated with the light and sprinkling water in certain time intervals. Then, the reflectance graphics of these treated material samples and their orijinals versus wavelength were obtained by using the reflectometer developed in the Engineering Physics Department It was determined whether the color of a sample will change or not by comparing the graphics obtained for the treated sample and its original sample and the results were discussed.