Lomber faset osteoartriti'nde proloterapinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of prolotherapy in lumbar facet osteoarthritis
  1. Tez No: 853338
  2. Yazar: ZÜLAL ZOR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KESİKTAŞ, DOÇ. DR. BAHAR DERNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Lomber faset osteoartriti (LFOA) kronik bel ağrısının önemli nedenlerinden birisidir. Konservatif tedaviye yanıtsız faset eklem sendromu (FES) tedavisinde perkutan invazif girişimler kullanılabilir. Daha önce yapılan çalışmalarda proloterapinin eklem kıkırdak defektlerinde onarım sağladığı bilinmektedir. Ancak LFOA'da yapılan çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı LFOA'na bağlı bel ağrısında proloterapi enjeksiyonun etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: : Randomize çift kör klinik çalışmada, S.B.Ü İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi'ne poliklinikten başvuran lomber manyetik rezonans görüntülemelerinde (MRG) LFO tespit edilen, konservatif tedaviden fayda görmemiş gönüllü 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar sıralı randomizasyon yöntemiyle 3 gruba ayrıldı. Mevcut gruplarına göre ultrason (usg) eşliğinde 4 seviyeli faset eklem enjeksiyonu uygulandı. Değerlendirme uygulama öncesi ve uygulamanın bitiminden sonra 1. ay ve 3. aylarda yapıldı. Değerlendirme için El Yer Mesafesi, Lomber Eklem Hareket Açıklığı (EHA), 6 dakika Yürüme Testi, Milligram Testi, Görsel Analog Ölçek(VAS), Oswestry Bel Ağrısı Dizabilite İndeksi (ODI) kullanıldı. Bulgular: Steroid ve Prolo gruplarında tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında VAS (istirahat, hareket, uyku) ve ODI skorlarında anlamlı iyileşme gözlemlendi. Prolo grubunda Kontrol grubuna kıyasla tedavi sonrası 1. ay ve 3. ay kontrollerinde VAS (istirahat, hareket) skorları daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Lumbar facet osteoarthritis (LFOA) is one of the important causes of chronic low back pain. Percutaneous invasive interventions can be used in the treatment of facet joint syndrome (FES) unresponsive to conservative therapy. In previous studies, it is known that prolotherapy provides repair in articular cartilage defects. However, there are no studies conducted in LFOA. The aim of our study is to evaluate the effectiveness of prolotherapy injection in low back pain due to LFOA. Materials and Methods: In this randomized double-blind clinical trial, 60 patients who applied to S.B.Ü Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital from the outpatient clinic and were found to have LFO in lumbar magnetic resonance (MR) imaging and did not benefit from conservative treatment were included in the study. Patients were divided into 3 groups by sequential randomization method. Ultrasound (usg) guided 4-level facet joint injection was applied according to the existing groups. Evaluation was made before the application and at the 1st and 3rd months after the end of the application. Fingertips to Floor Distance Test(FTF), Lumbar Range of Motion (LROM), 6-minute Walk Test, Milligram Test, Visual Analog Scale (VAS), Oswestry Low Back Pain Disability Index (ODI) were used for evaluation. Results: When compared before and after treatment in the Steroid and Prolo groups, a significant improvement was observed in VAS (rest, movement, sleep) and ODI scores.