Modifiye Ashworth Skalasının optimizasyonu için farklı bir yaklaşım : Homosinaptik post-aktivasyon depresyon
A different approach to optimization of the Modified Ashworth Scale: Homosynaptic post-activation depression
- Tez No: 853337
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Modifiye Ashworth Skalası'nın Optimizasyonu İçin Farklı Bir Yaklaşım: Homosinaptik Post-aktivasyon Depresyon Giriş ve Amaç: Spastisite inmenin en sık karşılaşılan ve günlük pratikte fizik tedavi uzmanlarının en çok ilgilendiği komplikasyonlarından biridir. Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanım kolaylığı, yaygın kabul görmesi nedeniyle en çok kullanılan skala olmakla birlikte güvenilirliğinin özellikle üst ekstremitelerde düşük olması klinikte ve araştırmalarda sorun teşkil etmektedir. Homosinaptik Post-aktivasyon Depresyon (HPAD), MAS'ın ölçümler arası değişkenliğini azaltmak ve güvenilirliği arttırmak üzere yararlanılabilecek bir fenomen olabilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 60.5 ± 10.2, boy ortalaması 163.3±9.4 cm olan 14 erkek ve 11 kadın olmak üzere toplam 25 inme hastası dahil edilmiştir. Hastaların dirsek fleksör kas tonusu MAS kullanılarak dört ardışık gün (ilk iki gün klasik yaklaşım, 3. ve 4. gün HPAD tekniği ile) değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS Version 18.0 yazılımı ile yapıldı. P değeri < 0.05 değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Birinci ve 2. gün klasik yaklaşım ile yapılan spastisite değerlendirmesinde MAS skorları arasında anlamlı korelasyon olduğu saptandı (p = 0.007). Üçüncü ve 4. gün HPAD yaklaşımı ile yapılan değerlendirmede MAS skorları arasında anlamlı korelasyon olduğu saptandı (p = 0.12). Birinci ve 2. gün klasik yaklaşım ile yapılan spastisite değerlendirmesinde MAS skor median ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılık olmadığı saptandı ve %95 güven sınırları ile bu iki ölçüm arasındaki güvenilirlik (ICC) değeri 0.557 (0.216-0.777) olarak hesaplandı. Üçüncü ve 4. gün HPAD yaklaşımı ile yapılan değerlendirmede MAS skorlarının ikinci ölçümlerde anlamlı olarak düştüğü saptandı (Tablo 1). HPAD düzeyi 3. gün %75.0 (66.7-100) ve 4.gün %66.7 (66.7-100) olarak hesaplandı (p=0.173). HPAD yaklaşım için yapılan güvenilirlik analizinde %95 güven sınırları ile ICC değerinin 0.486 (0.120-0.735) olduğu belirlendi. ICC değerlerinin güven sınırları HPAD yaklaşımıyla yapılan spastisite değerlendirmesi ile klasik yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını göstermiştir. İlk iki gün yapılan değerlendirmeler ve 3. ve 4.gün yapılan ilk değerlendirmelerde MAS skorları açısından anlamlı fark olmadığı saptandı (p= 0.725). Diğer ifade ile test uygulandığı günler boyunca hastaların spastisite düzeyinde zamana bağlı değişim olmadığı saptandı. Sonuç: HPAD fenomeni esas alınarak MAS ile daha güvenilir ölçümler yapılabileceği varsayılan bu araştırmanın sonuçları HPAD yönteminin klasik yönteme bir üstünlüğü olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A Different Approach for the Optimization of the Modified Ashworth Scale: Homosynaptic Post-activation Depression Introduction and Objective: Spasticity is one of the most common complications of stroke and is a major concern for physical therapy professionals in daily practice. The Modified Ashworth Scale (MAS) is the most widely used scale due to its ease of use and widespread acceptance, but its reliability, especially in the upper extremities, poses challenges in clinical practice and research. Homosynaptic Postactivation Depression (HPAD) may be a phenomenon that can be utilized to reduce measurement variability and enhance reliability of MAS. Materials and Methods: The study included a total of 25 stroke patients, comprising 14 males and 11 females, with an average age of 60.5 ± 10.2 years and an average height of 163.3 ± 9.4 cm. The tone of elbow flexor muscles in patients was evaluated for four consecutive days using MAS (classical approach for the first two days and HPAD technique for the 3rd and 4th days). Statistical analyses were performed using SPSS Version 18.0 software, and p-values < 0.05 were considered statistically significant. Results: Significant correlation was found in spasticity assessments using MAS scores between the 1st and 2nd days with the classical approach (p = 0.007). Similarly, a significant correlation in MAS scores was observed between the 3rd and 4th days with the HPAD approach (p = 0.12). There was no statistically significant difference in median MAS scores between the 1st and 2nd days using the classical approach, with an Intraclass Correlation Coefficient (ICC) value of 0.557 (0.216-0.777) indicating reliability. However, MAS scores significantly decreased in the 3rd and 4th days with the HPAD approach (Table 1). The reliability analysis for HPAD approach yielded an ICC value of 0.486 (0.120-0.735) with 95% confidence intervals. The ICC values' confidence intervals showed no statistically significant difference between spasticity assessments using HPAD and the classical method. There was no significant difference in MAS scores between the initial assessments on the first two days and the assessments on the 3rd and 4th days (p= 0.725), indicating no time-dependent changes in spasticity levels during the test days. Conclusion: The results of this study suggest that, based on the HPAD phenomenon, more reliable measurements with MAS can be made, but there is no superiority of the HPAD method over the classical approach.