Bilinçaltı eğitimlerinin gündelik hayata etkileri: Bilinçaltı eğitimi almış bireyler üzerine bir saha araştırması
The case of subconscious education on daily life: A feild research upon the inviduals with subconscious education
- Tez No: 853344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET ERCAN KIZILAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT), Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi tarafından şu anda geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilmeyen çeşitli tıbbi ve sağlık sistemleri, uygulamaları ve ürünleri grubu olarak tanımlanmaktadır. GETAT, insanlığın var olduğu zamandan beri kullanılmasına rağmen 90'lı yıllardan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. GETAT, insanların duygusal ve fiziksel rahatsızlıklarını iyileştirme ihtiyaçlarının bir sonucudur. GETAT, çok sayıda yerli halkın dini inançlarından ve sosyal yapılarından yararlanarak, çevrelerindeki doğal ürünleri kullanarak ve son zamanlarda bilimsel yöntemi kullanarak terapötik ve önleyici yaklaşımlar geliştirmiştir. Öze yönelme ve insanların doğum haritalarına bakıldığında zihinsel özgürleşme üzerinde daha çok kadim bilgeliğin de etkisi olduğu söylenebilir. Yani öze daha çok dönme üzerine bütün eğitimler ve çalışmalar gerektiği gibi yapılmasıyla mümkün olacaktır. Özellikle zihinsel konuda ne olduğu tam olarak bilinemeyen bilinçaltı konusunda ne yapılması gerektiği konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp'tan faydalanılabilinir. Sosyal medyanın ve çevrenin aracılığıyla Kadim Bilgelik eğitimiyle tanışan insanın bilinçaltı dünyası da değişebilmektedir. İnsanların bilinçaltını daha küçük yaşlardan itibaren demaneviyat ile etkileyebilmektedir. Daha sonraki yıllarda daha bilimsel daha ilimsel ilerler. Örneğin; İnsanın bilinçaltı alanı zihinsel dönüşüm geçirmekte olduğu için çevreden alıntı sözlerle, kitap ağzıyla değilde bilinçaltının; insanın kendisinin bizzat yaşamış, görmüş olarak değişebilir. Bu araştırma, bilinçaltı eğitimlerinin bireylerin günlük hayatlarına nasıl bir etkisi olduğunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada, bilinçaltı eğitimi almış bireylerle derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Kadim Bilgelik ve Access Bars bilinçaltı eğitimleri alan bireylerle görümeler yapılarak, bu görüşmelerin neticesinde verilerin analizleri yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında; bireylerin psikolojik ya da fiziksel sağlık durumları için modern tıbbın dışında başka arayışlara yönelmelerinin sosyolojik nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonunda bireylerin bu tür arayışlara katılımlarının altında var olma, kendini keşfetme, aydınlanma ve psikolojik ruh durumlarının etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Traditional and Complementary Medicine (TCM) is defined by the National Center for Complementary and Alternative Medicine as a group of various medical and health systems, practices, and products not currently considered part of traditional medicine. Although TCM has been in use since the dawn of humanity, it has become widely used since the 1990s. TCM is a result of people's needs to heal emotional and physical discomforts. TCM has developed therapeutic and preventive approaches by leveraging the religious beliefs and social structures of many indigenous people, using natural products in their surroundings, and recently employing a scientific method. It can be said that ancient wisdom also influences the focus on self-realization and when looking at people's birth charts for mental liberation. Therefore, turning more towards the essence is possible with proper education and practice. Particularly in the mental realm, where the subconscious is not fully understood, Traditional and Complementary Medicine can be utilized to determine what needs to be done. Through social media and the environment, a person's subconscious world can also change when introduced to Ancient Wisdom education. From a young age, people's subconscious can be influenced by spirituality. In later years, it progresses more scientifically and knowledgeably. For example; since the subconscious area of a person is undergoing a mental transformation, it can change based on experiences lived and seen by the individual, rather than just quoting from others or books. This research was conducted to investigate the impact of subconscious training on individuals' daily lives. In-depth interviews were conducted with individuals who have received subconscious training using the field research method. Interviews were held with individuals who received Ancient Wisdom and Access Bars subconscious training, and the data was analyzed based on these conversations. Within the scope of this study, sociological reasons for individuals seeking alternatives outside of modern medicine for their psychological or physical health conditions were explored. At the end of the study, it was observed that the underlying motivations for individuals to engage in such searches were existentialism, self-discovery, enlightenment, and psychological states of mind.