İdrar kaçırma yakınması ile başvuran çocuk hastalarda demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics in pediatric patients presenting with urinary incontinence complaints
  1. Tez No: 853343
  2. Yazar: SENA KEPÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç; Bu çalışma ile gündüz ve gece idrar kaçırması olan çocukların demografik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma 24/10/2023 tarih ve 4132 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Tek merkezli, prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Bulgular; Bu çalışmaya toplam 116 hasta (K=48, E=68) dahil edilmiştir. Hastaların başvuru yaşı ortalaması 9.4 ± 3.0 idi. Hastaların %36'sında üriner sistem hastalığı öyküsü, %50'sinde kabızlık, %66'sında EN, %34'ünde ED saptanmıştır. ED ve EN hasta grupları arasında, başvuru yaşı, şikâyet yaşı, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, İYE öyküsü, düzenli uyku, kabızlık, tuvalet kontrol yaşı, İBSS skoru, inkontinans durumu, okul başarısı, ekenomik durum, evdeki kişi sayısı, ortak tuvalet sayısı, tuvalet tipi, anne yaşı ve eğitimi, baba yaşı ve eğitimi ve aile öyküsü değişkenleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç; Enürezisin etkilerini ve yönetim stratejilerini daha iyi anlamak için demografik özellikler, ekonomik durum ve IBSS skoru gibi değişkenlerin kapsamlı bir analizi gereklidir. Bu tür bir analiz, enürezisin altında yatan faktörleri anlamada ve bireysel tedavi yaklaşımlarını şekillendirmede yardımcı olabilir. Anahtar Kelimeler; Çocuk sağlığı, Enürezis nokturna, Enürezis diurna
Özet (Çeviri)
Evaluation of Demographic Characteristics in Pediatric Patients Presenting with Urinary Incontinence Complaints Aim: This study aims to evaluate the demographic characteristics of children with daytime and nighttime urinary incontinence. Materials and Methods; The study began after receiving ethical committee approval numbered 4132 on 24/10/2023 from the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. It is a single-center, prospective observational study. Results: A total of 116 patients (F=48, M=68) were included in this study. The average age of presentation was 9.4 ± 3.0. A history of urinary system disease was found in 36% of the patients, constipation in 50%, nocturnal enuresis (NE) in 66%, and diurnal enuresis (DE) in 34%. No statistically significant difference was found between the NE and DE patient groups in terms of age of presentation, age of complaint, gender, body weight, height, history of urinary tract infection, regular sleep, constipation, age of toilet control, IBSS score, incontinence status, school performance, economic status, number of people in the home, number of shared toilets, type of toilet, mother's age and education, father's age and education, and family history (p>0.05). Conclusion; A comprehensive analysis of variables such as demographic characteristics, economic status, and IBSS score is required to better understand the effects of enuresis and management strategies. Such an analysis can help in understanding the underlying factors of enuresis and in shaping individual treatment approaches. Keywords; Child health, Nocturnal enuresis, Diurnal enuresis