Bir trafo üretim tesisi süreçlerinin incelenmesinde makine öğrenmesi uygulamaları
Machine learning applications in investigation of the processes of transformer manufacturing plant
  1. Tez No: 853397
  2. Yazar: SEMA NUR OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sanayi veya hizmet işletmelerinin en verimli şekilde faaliyet göstermesini sağlamak için, zaman yönetimi çok önemlidir. Geleneksel olarak, zaman hesaplaması manuel olarak kronometre kullanılarak yapılmaktadır. Bu durum zaman kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmada, transformatör üreten bir tesiste Anahtarlama Ürünleri Kesici Üretim Bölümü'nde bulunan montaj hattı operatörünün aktif çalışma süresi otomatik olarak hesaplandıktan sonra hem operatörün çalışmasını hangi durumların etkilediğini tespit edip hem de hattın verimli ilerlemesini sağlayacak önerilerde bulunulmuştur. Operatörün izlenebilmesini sağlamak için üretim hattındaki video kameradan elde edilen görüntüleri işleyen makine öğrenmesi algoritmalarından biri olan Evrişimli Sinir Ağlarına (CNN) dayalı hızı ve doğruluğu ile popüler bir nesne tespit algoritması YOLO (You Only Look Once) kullanılmıştır. Elde edilen veriler ANOVA testi ve Regresyon Analizi ile analiz edilerek verimliliği etkileyen faktörler incelenmiştir. Sonuç olarak çalışma saatlerinin çalışan verimliliğini etkilediği görülmüştür. Bu çalışmada, nesne algılamaya dayalı otomatik zaman hesabına göre verimlilik önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
To ensure the optimal operation of industrial or service businesses, effective time management is crucial. Traditionally, time calculation has been performed manually using a stopwatch, leading to a significant waste of time. In this study, we automated the calculation of the active working time for assembly line operators in the Switching Products Breaker Production Department of a transformer manufacturing facility. We identified factors influencing the operators' work and provided suggestions to enhance the efficiency of the production line. The YOLO (You Only Look Once) algorithm, a popular object detection algorithm known for its speed and accuracy, was utilized. This algorithm, based on Convolutional Neural Networks (CNN), processed images captured by a video camera on the production line, allowing for the tracing of operators. The collected data underwent analysis through ANOVA tests and Regression Analysis to examine the factors influencing productivity. The results revealed that working hours significantly impact employee productivity. Conclusively, this study recommends efficiency improvements based on automatic time calculation using object detection.