Kovada Gölü Milli Parkında ölü ağaç envanteri
Dead tree inventory in Kovada Lake National Park
  1. Tez No: 853406
  2. Yazar: FATMA ÇEVİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir milli parkta bulunan ağaçların çap, boy, canlılık durumu ve türlerine yönelik detaylı bir analizi içermektedir. Araştırmamız Kızılçam'ın orman ekosisteminde hakim tür olduğunu ve toplam ağaç hacminin büyük bir kısmını oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Diğer türler arasında Ardıç, Saçlı meşe, Kermes meşesi ve Mazı meşesi bulunurken, bu türlerin her biri ormanın biyoçeşitliliğine katkıda bulunmakta fakat daha az hacim ve sayıya sahiptirler. Canlı ağaçlar, toplam ağaç hacminin büyük bir çoğunluğunu oluşturarak ormanın genel sağlığının iyi olduğunu göstermektedir. Çap ve boy dağılımları, türler arasında çeşitlilik göstermekte ve canlı ağaçların genellikle daha büyük boyutlara sahip olduğunu ortaya koymaktadır Kızılçam türü, toplam hacmin %90'ından fazlasını oluşturarak ekosistemin korunması ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir role sahiptir. Bu çalışma, orman yönetimi ve koruma stratejilerinin geliştirilmesi için değerli bilgiler sunmakta ve tür çeşitliliğinin sürdürülmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a detailed analysis of tree diameter, height, vitality status, and species in a national park in Turkey. Our research reveals that Brutian pine is the dominant species in the forest ecosystem, comprising a significant portion of the total tree volume. Other species, including juniper, bald oak, kermes oak, and thuja oak, contribute to the forest's biodiversity, yet they occupy a lesser volume and number. The predominance of living trees in the total tree volume indicates the overall good health of the forest. Diameter and height distributions show variability among species, with living trees generally reaching larger sizes. Brutian pine, accounting for over 90% of the total volume, plays a crucial role in the ecosystem's conservation and sustainability. This study provides valuable insights for the development of forest management and conservation strategies, emphasizing the importance of maintaining species diversity.