Antep fıstıklarında verim ile kalite özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships betweew the yield and some quality traits on pistachia
  1. Tez No: 85343
  2. Yazar: EBRU SAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi ANTEPFISTIĞINDA VERİM VE BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Ebru SAKAR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 1999, Sayfa 59 Bu çalışma, Birecik (Şanlıurfa) yöresinde taban ve kıraç arazilerde sulanan ve sulanmayan koşullarda yetiştirilen Kırmıza antepfıstığı çeşidinde verim ve bazı kalite özelliklerinin birbirleriyle olan ilişkileri korelasyon katsayıları belirlenerek saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile elde edilen korelasyon katsayıları minitab programı yardımıyla hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre değişik arazi koşullarında yetiştirilen (taban sulu, taban susuz, kıraç sulu, kıraç susuz) antepfistığmda çıtlak meyvedeki meyve ağırlığı ile meyve uzunluğu arasında saptanan korelasyon katsayıları r=0.391, 0.251, 0.952 ve 0.821 olup, bu ilgi kıraç arazi koşullarında istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Bu ilgilerin önemli ve pozitif yönlü oluşu, bu iki meyve özelliği arasında kararlı, gerçek bir ilginin olduğunu kanıtlamaktadır. Çıtlak olmayan meyvelerde ise meyve ağırlığı ile meyve uzunluğu arasındaki korelasyon katsayıları sırasıyla r=0.407, - 0.320, 0.831 ve 0.541 olup, değişik arazi koşullarında gerek istatistik önemlilik bakımından, gerekse yön olarak kararlı bir durum göstermediği görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER; Antepfıstığı, sulama, toprak tipi, korelasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RELATIONSHIPS BETWEEN THE YIELD AND SOME QUALITY TRAITS ON PISTACHIO Ebru SAKAR Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticulture 1999, Page: 59 In this study, correlation coefficients were found between the yield and some quality characters of Kırmızı pistachio variety grown at arid and fertile soils under conditions of irrigated and unirrigated. Correlation Coefficients which obtained in this study, were calculated using Minitab program. According to the data obtained from the pistachio grown in different soils conditions, (Irrigated Fertile, Unirrigated Fertile, Irrigated Arid, Unirrigated Arid) correlation coefficients between splitted nut weight and nut length were r= 0.391, 0.251, 0.952 and 0.821 and those results were statistically significant in arid soil condition. These linear and significant correlations between two characters are consistent and clear. In the unsplitted fruit, Correlation Coefficients between weights and nut length were 0.407, -0.320, 0.831 and 0.541 respectively and those results were not significant and consistent under the different soil conditions. KEY WORDS: Pistachio, irrigation, soil type, correlation. n