Yeni nesil biyobozunur malç materyallerinin toprak özellikleri üzerine etkileri
Effects of new generation biodegradable mulch materials on soil properties
- Tez No: 853441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geleneksel polietilen plastik malç (GPM) film, dünya genelinde tarımsal üretimde yaygın olarak kullanılan bir malç materyalidir. Son yıllarda, çevresel ve ekolojik risklerin artmasıyla birlikte, GPM filmlerin kullanımının azaltılmasına yönelik artan bir talep gözlemlenmektedir. Tarımsal üretimde biyobozunur plastik malç (BPM) filmlerin kullanılmasına olan ilgi, GPM filmlerin sınırlı atık yönetim (depolama, imha etme ve geri dönüşüm) olanakları nedeniyle giderek artmaktadır. Çakılı arazi denemesi, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Ambarköprü Araştırma ve Deneme İstasyonu arazisinde Tesadüf Blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak iki ardışık üretim sezonunda yürütülmüştür. Bu çalışmada, GPM, farklı formülasyonlara sahip iki farklı biyobozunur plastik malç (BPM-1 ve BPM-2), biyobozunur kağıt malç (BKM) ve Kontrol (Malçsız) uygulamlarının temel toprak özellikleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional polyethylene plastic mulch (GPM) film is a widely used mulch material in agricultural production worldwide. In recent years, with the increase in environmental and ecological risks, an increasing demand has been observed to reduce the use of GPM films. Interest in using biodegradable plastic mulch (BPM) films in agricultural production is gradually increasing due to the limited waste management (storage, disposal, and recycling) possibilities of GPM films. According to the Randomized Blocks experiment design in the field of Ambarköprü Research and Experiment Station of Samsun Black Sea Agricultural Research Institute, the field experiment was carried out in two consecutive production seasons with three replications. In this study, the effects of GPM, two different biodegradable plastic mulches with different formulations (BPM-1 and BPM-2), biodegradable paper mulch (BKM), and control (without mulch) treatments on basic soil properties were investigated.