Pankreas adenokarsinomlu hastalarda laboratuvar parametrelerin genel sağkalımla ilişkisi
The relationship of laboratory parameters with overall survival in patients with pancreatic adenocarcinoma
- Tez No: 853442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Pankreas kanseri, 5 yıllık sağkalım oranlarıyla (%7) oldukça agresif bir hastalıktır. İyi prognoza sahip olabilecek hastalar uygun tedavi seçeneklerine erken dönemde yönlendirilmelidir. Pankreas adenokarsinomunda henüz tanı sürecinde hızlı ve kolayca elde edilen tümör ve inflamasyona dayalı belirteçlerin prognostik değerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ekim 2017-Ocak 2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde pankreas adenokarsinomu tanısı konulan hastaların verileri retrospektif olarak toplandı. Adenokanser tanısı alan ardışık 179 hastanın ilk başvurusunda bakılan laboratuvar testleri kaydedildi ve genel sağkalım süreleri hesaplandı. NLR ve PLR, mutlak nötrofil ve trombosit değerlerinin lenfosit sayısına bölünmesiyle elde edildi. Kansere özgü sağkalım kümülatif eğrileri Kaplan-Meier yöntemi kullanılarak oluşturuldu ve istatistiksel anlamlılık log-rank testi kullanılarak ölçüldü. Parametrelerin prognostik uygunluğunu değerlendirmek için çok değişkenli Cox regresyon modeli uygulandı. Bulgular: Hastaların 94'ü (% 52.5) erkekti ve yaş ortalaması 62.2 ± 12.6 yıl idi. Ortalama takip süresi 12.1 ay (min.-mak. 1-58) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Background: Pancreatic cancer is a highly aggressive disease with 5-year survival rates (7%). Patients who may have a good prognosis should be directed to appropriate treatment options early. We aimed to determine the prognostic value of tumor markers and inflammation-based scores, which are quickly and easily obtained during the diagnostic process of pancreatic adenocarcinoma. Materıal-Method: Data were collected retrospectively for pancreatic cancer patients diagnosed between October 2017 and January 2023 at the Kocaeli University Hospital, Kocaeli, Turkey. Laboratory tests at the first examination of 179 consecutive patients diagnosed with adenocarcinoma were recorded and overall survival times were calculated. Neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and Platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) were obtained by dividing absolute neutrophil and platelet values by lymphocyte. Cancer-specific survival cumulative curves were constructed using the Kaplan-Meier method, and statistical significance was evaluated using the log-rank test. Multivariable Cox regression model was performed to determine the prognostic value of the parameters. Results: 94 (52.5%) of the patients were male and the mean age was 62.2 ± 12.6 years. The mean follow-up period was calculated as 12.1 (min.-max. 1-58) months.