Rezeke edilmiş pankreas kanseri hastalarında hafıza T hücre belirteçlerinin ve tümör mikroçevre özelliklerinin prediktif ve prognostik öneminin araştırılması
Investigation of the predictive and prognostic value of memory T T-cell markers and tumor micro-environmental characteristics in patients with resected pancreatic cancer
- Tez No: 643843
- Danışmanlar: PROF. PERRAN FULDEN YUMUK, PROF. DR. PELİN BAĞCI ÇULÇİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kanserde immun sistem tümör ve mikroçevre ile olan dinamik etkileşim sonucunda çalışır. Pankreas kanseri tümör mutasyon yükünün az olması, immunojenik olmaması, kendine has immunsupresif mikroçevresi ve desmoplastik stroması ile diğer solid tümölerden farklılık gösterir. İmmun yanıtın en kritik hücrelerinden olan CD8+ T lenfositlerden, yüzeyinde CD103 eksprese eden doku yerleşik hafıza T hücreleri (TRM) tümör immunojenitesi ile yakın ilişkilidir. Tümöre karşı verilen adaptif immun yanıtı güçlendirir. Tümör ilişkili makrofajlar ise tümör mikroçevresinin immunsupresif hale gelmesinde etkili hücrelerdir. T hücre proliferasyon ve fonksiyonlarını baskılarlar. Tümörün rekürensi ve kötü prognoz ile yakın ilişkilidirler. Amacımız opere pankreas kanserinde hafıza T hücrelerinin pankreas immunojenitesindeki rolünü anlamak, immun hücreler ve mikroçevre özellikleri ile sağ kalım arasında ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Pankreas kanserinde hafıza T hücrelerini tümör içi ve çevresinde değerlendiren ilk çalışmalardan biridir. Yöntem: Temmuz 2011 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğinde takip edilmiş veya edilmekte olan, rezeke edilmiş pankreas adenokarsinomu tanılı 96 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Patoloji Bilim Dalı tarafından hastalara ait parafin bloklardan yeniden hazırlanan H&E boyalı lamlar incelenerek tümör ve mikroçevreye ait immun hücreler ile tümör mikroçevre özellikleri değerlendirildi. Hastaların Tıbbi Onkoloji kayıtlarından elde edilen sosyo-demografik verileri, labarotuvar sonuçları, klinik takip parametreleri, tedavi yanıtları ve sağ kalım bilgileri ile patolojiye ait veriler arasındaki ilişki analiz edildi. Sağ kalıma etkisi olan faktörler araştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS (version 22.0) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 95 hasta alındı, ve 53'ü (%55,8) erkekti. Ortanca tanı yaşı 62 (aralık 36-78) ve ortanca takip süresi 21,8 aydı (aralık:1,4-80,4 ay). Son güncellemede 79 (%83,2) hastada relaps, 62'sinde (%65,3) ölüm görüldü. Ortanca genel sağ kalım 28,3 ay (%95 GA: 20,5-36,1) ve ortanca hastalıksız sağ kalım 11 aydı (%95 GA: 7,8 – 14,2).
Özet (Çeviri)
Aim: Immune system works as a result of the dynamic interaction with tumor and microenvironment in cancer. Pancreatic cancer differs from other solid tumors with its low tumor mutation burden, non-immunogenicity, unique immunosuppressive microenvironment and desmoplastic stroma. Tissue-resident memory T cells (TRM), which expressed CD103 on CD8 + T lymphocytes are the most critical cells of the immune response, and are closely associated with tumor immunogenicity. It improves adaptive immune response. On the other hand, tumor related macrophages may lead to immunosuppressive tumor microenvironment. They suppress T cell proliferation and functions. They are closely related to tumor recurrence and poor prognosis. Our aim is to understand the role of memory T cells in pancreatic immunogenicity and to determine whether there is a relationship between immune cells and microenvironment characteristics and survival. It is one of the first studies on tumor and microenvironment memory T cells in pancreatic cancer. Methods: This study included 95 patients who was operated and diagnosed with pancreatic adenocarcinoma who were followed up at Division of Medical Oncology of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between July 2011 and December 2018. Patients' H&E stained slides were reexamined by the Pathology Department, and tumor microenvironment properties and immune cells were evaluated. Socio-demographic data, laboratory results, clinical follow-up parameters, treatment responses and survival information, and data from the tissue blocks were analyzed. Factors effecting survival were investigated. SPSS (version 22.0) program was used for statistical analysis. Results: Of the 95 patients included in the study 53 (55.8%) were male. Median age at diagnosis was 62 (range 36-78) and median follow-up time was 21.8 months (range: 1.4-80.4 months). In the last update, 79 (83.2%) patient has relapses and 62 (65.3%) died. Median overall survival time was 28.3 months (95% CI: 20.5-36.1) and median disease-free survival time was 11 months (95% CI:7.8- 14.2).